GİYİNİRKEN EĞLENİN

Hande Çokrak eğlenceli tasarımlarıyla, bakın neler anlatmak istiyor?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 15 Mart 2015
GİYİNİRKEN EĞLENİN
“Çocukken Barbie bebeklerime kıyafet dikerdim” diye başlayan klasik bir moda tasarımcısı hikayesi okumayacaksınız. 2014 yılında Who's Next “Paris Capitale De La Creation Yılın Tasarımcısı” ödülüne layık görülen, Mudo'yla hazırladığı kapsül koleksiyonu Mart 2015'te piyasaya çıkan Hande Çokrak, bakın neler anlatmak istiyor eğlenceli ve sıra dışı tasarımlarıyla. _ SELİN MİLOŞYAN

Farklı ve aykırı olana tutkusuyla başlıyor tasarım yolculuğuna. Ama çocukken bebeklerinin saçlarını kesip suratlarını boyaması, kendi deyimiyle “anormalliklerdeki güzellikleri” görüp onları göstermeye çalışması, bu yolculuğun gidişatını belirliyor. Tepkilerini, şaşırtan, düşündüren ve cesur koleksiyonlarında, eğlenceli ve bir o kadar sıra dışı markası “Maid in Love” da yansıtmayı başaran Hande Çokrak, bugün Türkiye modasının en başarılı ve dikkat çekici yüzlerinden. London College of Fashion'dan mezun Çokrak, 2014 yılında Who's Next “Paris Capitale De La Creation Yılın Tasarımcısı” ödülü, Galeries Lafayette Paris Haussmann'da Maid In Love markasının koleksiyon sergisi ve ELLE Style Awards 2014'te “Yılın Genç Moda Tasarımcısı” ödülüyle yeteneğini kanıtlarken başarısını da taçlandırdı. Çokrak, 2015 yaz sezonunda bizi, kendi çocukluğunun da geçtiği 80'lere götürüyor. Tamamı ELLE Mart sayısında yer alan, Selin Miloşyan'ın röportajından kısa bir bölüm, merak edenler için burada:

ELLE: “Maid in Love” neşeli ve cool bir marka. Nasıl bir mesaj veriyorsunuz?


HANDE ÇOKRAK: Maid in Love'ın pozitif duruşu ve eğlenceli çizgisi benim uzantım ve insanlara vermeye çalıştığım en önemli değer. Klişelerden ve sıradanlıktan uzak, giyinmekten zevk alan, espri anlayışını tarzına yansıtabilen ve iddiayı seven kadınlara hitap ediyor.

ELLE: Mizah yönü de çok kuvvetli. Nelerle dalga geçiyorsunuz?


H.Ç.: Hayatı fazla ciddiye almakla dalga geçiyorum, kimi zaman tasarımlarımda kendimle de dalga geçtiğim oluyor. Böylece markanın eğlenceli yüzü öne çıkıyor. Aslında “kendinizi fazla ciddi almayın, ölümlü dünya” demek istiyorum.

En beğendiği tasarımcıların Henry Holland (House of Holland), Daniel Mcilwraith (Antipodium), Ashish Gupta ve Jeremy Scott olduğunu söyleyen Çokrak'la röportajımızın devamı ELLE Mart sayısında!

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.