GÖZLÜK SİHİRBAZLARI

GÖZLÜK SİHİRBAZLARI

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 14 Eylül 2014
GÖZLÜK SİHİRBAZLARI


Bazı arkadaşlıklar vardır çocuklukta başlayan; her ne kadar ayrı ülkelere savrulsanız da hayat, bir noktada sizi yeniden birleştirir ve uzun bir yolculuğa davet eder. Kaan Çiftçi ve Vidal Erkohen'in sahibi oldukları POV (Point of View) ve RVS (Rare Vintage Sunglasses) gözlük markalarının da kaderini belirleyen, onların bu uzun yıllara dayanan dostluğuydu. Her iki girişimciyi yeniden bir araya getirense kendi gözlük meraklarını Türkiye'de kişisel bir stil anlayışına dönüştürmekti.

RVS ve POV arasındaki fark nedir?


2006 yılında kurduğum RVS, güneş gözlüğünün yanı sıra optik gözlük modellerini de barındıran bir marka. Çoğunlukla klasik şekiller ve mat asetattan oluşan çerçeveler üzerinde çalışıyoruz. POV'sa çok yeni, Kaan'la birlikte kurduğumuz bir marka ve şimdilik sadece güneş gözlüğü koleksiyonu üzerinde çalışıyoruz. POV'nin çerçeveleri daha avangart, 70 ve 80'lerden esinlenerek daha iddialı renkler kullanarak tasarladığımız modellerden oluşuyor.

Tasarım süreci nasıl başlıyor?


Tasarımlarda geçmişten ilham alıyoruz. Tabii bu arada yenilikçi olmaya ve en sevdiğimiz özellik olan renklerle oynamaya özen gösteriyoruz. Örneğin RVS'in en önemli farklarından biri, gözlüğün sap ve gövde kısmının renk seçimini müşterinin hayal gücüne bırakmamız. Böylece tasarım sürecinde kataloğa endeksli kalmıyoruz, müşteriyle birlikte de karar veriyoruz.

Gözlüklerin üretim süreci nasıl işliyor?


Önce model çizilip propotip olarak kalıba basılıyor. Ardından hangi renkleri ve cam alternatiflerini kullanacağımızı kararlaştırıyoruz ve gözlük tamamlanıyor. Dünya genelinde 60'dan fazla dükkanda markalarımız satılıyor. Her bir dükkanı kendimiz seçiyor, koleksiyonların gönderimiyle kendimiz ilgileniyoruz.

Dünyanın en ünlü markaları, gözlüklerin tamamını neredeyse Çin'de yaptırıp son dokunuşları Avrupa'da tamamlıyor. Sizde durum nedir?


Çin'le hiçbir alakamız yok. Atölyelerimiz New York, İstanbul ve İtalya'da bulunuyor. Kullandığımız bütün malzemeler İtalyan ve gözlükler tamamen el yapımı. Hatta RVS'in kırmızı vidaları bile tek tek elde boyanıyor. Gözlüklerimizde, dünya lideri haline gelen İtalyan Mazzucchelli asetatı kullanıyoruz.

GÜLBEN ÇAPAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.