GRACE KELLY’NİN GARDIROBU BU SERGİDE!

Christian Dior Müzesi, Monako Prensesi Grace Kelly’nin kıyafetlerini sergiliyor…

Christian Dior Müzesi, Grace Kelly ve Monako Prensi Rainier III.’ün 60. evlilik yıldönümünü kutluyor. Granville, Fransa’daki müzede, Monako Prensesinin zarif stilini görebileceksiniz. 29 Nisan’da “Grace of Monaco: Princess in Dior” (Monako’nun Grace’i: Dior içinde Prenses) adlı bir sergi açacak olan müze, Kelly’nin 1982’de hayatını kaybedene kadar giydiği 85 elbisesi gösterilecek.Moda tarihçisi Florence Müller’in küratörlüğünü üstlendiği sergide Kelly’nin arşivindeki elbiselerin üçte birinin Dior imzalı olduğu keşfedildi. Dior’un o zamanlardaki Kreatif Direktörü Marc Bohan ile yakın olan Grace Kelly, stilinde de bu arkadaşlığı yansıttı. 

Alfred Hitchcock, Grace Kelly ve James Stewart, 1954 (Musee Dior Granville)

“Bohan Kelly’nin rolünü mükemmel bir şekilde anlıyordu: tarz olması gerekiyordu ama etiketlere saygı duyarak,” diyen Müller, “Monako’nun Grace’inden önce, kraliyet oldukça özel yaşıyordu: prensesler halk arasında görülmezdi ve basın tarafından fotoğraflanmazdı. O, değişen etiketi ve kuralları temsil ediyordu,” diye ekledi. 

Monako’nun Prensesi olduktan sonra Hollywood kariyerine ara veren Grace Kelly, zarif tarzı ile günümüzde bile tasarımcılara ilham kaynağı oluyor. 1956’da New York’taki Waldorf Astoria’da gerçekleşen nişan balosuna Dior’dan bir tasarım giyen Kelly, Prenses olarak ilk fotoğrafını da Dior kıyafeti eşliğinde vermişti. Günlük stilinde de Fransız markadan birçok tasarım giyen Grace Kelly, sadece Monako’nun değil Dior’un da Prensesiydi!