GUCCI VE GUESS’IN DOKUZ SENELİK ANLAŞMAZLIĞI SONA ERDİ

Yıllar süren dava sonuçlandı!

Gucci ve Guess’in dokuz sene süren logo ve desen davası sonuçlandı.

İki markanın anlaşmazllığı yıllardır sürüyor, Gucci 2009’da New York mahkemesine başvurarak, Guess’in tasarımlarını taklit ettiğini öne sürmüştü.

Guess ayakkabılarında yer alan ‘G’ logosunun müşterilerin kafasını karıştırdığını iddia ederek 2012’de Gucci, markadan $4.7 milyon kazanmıştı. Ancak bu Gucci’nin beklediği $221 milyonun sadece ufak bir kısmıydı. Daha sonra uluslararası bir dava ile Guess’i İtalya, Fransa, Avustralya ve Çin’de yargılama sürecine götüren Gucci, Milano ve Paris’teki davaları kaybetmiş, Çin ve Avustralya’da ise kazanmıştı. 

İki İtalyan marka kendi aralarında bir anlaşmaya vararak fikri mülkiyet hakları bünyesinde önemli bir adım attılar. Anlaşmanın maddeleri yayınlanmasa da, bu adım lüks markalar için çok önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor.   Gucci gibi birçok lüks marka, sahte ve taklit ürünler konusunda defalarca mahkemeye başvurdular. Daha önce Gucci,  Forever 21 markasını ikonik yeşil ve kırmızı çizgilerini kullanarak taklit etmelerini suçlamıştı. Amerika’da görülen mahkemede kazanan Gucci, tasarımlarını ve ikon haline gelen desenlerini korumaktan vazgeçmiyor..