GUO PEI’İN COUTURE ELBİSESİ AÇIK ARTIRMADA

Ünlü açık artırma evi Sotheby’s ünlü tasarımcının elbisesini açık artırmaya çıkardı…

Guo Pei tasarımları konusunda çok tutkulu! Haute Couture dünyasının son katılımcıları arasında olan Guo Pei, “Eskiden çok utangaçtım ama insanlar tasarımlarımın arkasındaki anlamı anlamadığı için vizyonumu ve düşüncelerimi açıklama ihtiyacı duyuyorum” dedi. Çin’in ilk Couture tasarımcısı olan Guo Pei, Rihanna’nın 2015 Met Gala kıyafeti ile ününe ün katmıştı. 

Rihanna 2015 Met Gala'da Guo Pei Tasarımı ile (Getty Images)

Geçtiğimiz Temmuz ayında “Gold: The Midas Touch” satışlarının ikincisini planladığını açıklayan Sotheby's 29 Ekim’de Londra’da Guo Pei'in geleneksel bir gelinliğini açık artırmaya çıkaracağını söyledi. $620,000 ile $870,000 arası satılacağı planlanan gelinliğin yapımı 5 sene sürdü! Beijing’deki stüdyoda çalışan el işçi sanatçıları, Guo Pei’in Rose atölyesinde çalışmalarını beş sene sürdürdü. Altın iplik ve değerli metaller ile yapılan bu Couture gelinlik için dünya çapından 30 dikiş uzmanı işe alındı. Üç boyutlu figürler yaratan tasarımcılar, kumaşa işlemeler yaparak özel bir görünüm kazandırdı. 

Guo Pei'in Sotheby'sde Açık Artırmaya Çıkan Couture Gelinliği (Getty Images)

“Bu tasarımım tamamen Çin’i temsil etmiyor. Batı’dan gelen elementler ile geleneksel bir Çin gelinliği formunda olan elbise, Çin kültürünü yansıtırken diğer kültürlere de değiniyor. Kültürler arası harmoniyi temsil eden bu elbise ile kültürlere karşı keskin bir düşünce ile bakmayı reddediyorum. Farklı kültürler arası senelerce çalıştıktan sonra Doğu veya Batı, hepsi benim bir parçam haline geldi”, diyen Guo Pei, bu elbisenin kendisini temsil ettiğini belirtti. 

Sotheby’s ile işbirliğinin, Haute Couture dünyasındaki yerini kesinleştirdiğini söyleyen Pei, “Partnerliğimizin Couture’un geleceğinin cevabı olduğunu hissediyorum. Couture, gelecekte bir sanat şekli olarak görülecek ve bu partnerlik de bunun yolunu açtı,” dedi.