HERBİRİ EL YAPIMI VE TEK!

Az ve Tarz'ın yaratıcısı Nurdan Ekşi'den harika takılarının öyküsünü dinledik.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 27 Ağustos 2014
HERBİRİ EL YAPIMI VE TEK!


Az ve Tarz ismi, markasını gerçekten özetleyen bir isim. Tamamını kendi elleriyle yaptığı takılarını Gümüşlük'teki sevimli dükkanında, müdavimi olan müşterilerine sunan Nurdan Ekşi, bu işe nasıl başladığını sorduğumuzda şöyle söylüyor:

‘Eşimle çok erken yaşlarda, ben henüz 15'imdeyken aşık olarak evlendik. Ailem tekstilciydi ve eşim de bana, doğup büyüdüğüm Suadiye'de, cadde üzerinde bir perde dükkanı açmayı önerdi. İşler çok yolunda gidiyordu ve o yıllarda takıya dair hiçbir girişimim yoktu. Her şeyin değiştiği 2005'e kadar.'

O yıl ne oldu?Kendi alanımızda Türkiye sıralamasına girecek bir başarı elde etmişken, şirketin sahibi olan markayla da ilgili olarak 1 gün hatta 1 saat içinde her şeyimizi kaybettik. Bu can sıkıcı hikaye tüm hayatımızı değiştirdi. Eşim aynı gün bana Bodrum'a taşınmayı, daha küçük bir iş ve daha huzurlu bir hayatı önerdi, ben de 'evet' dedim ve şunu ekledim: ‘Boncuk dizerim yine geçinirim.' Bu cümle ağzımdan bir anda çıkmıştı, halbuki bu konuda hiçbir eğitimim ve tecrübem yoktu.

Perdecilik size yardımcı olmuş olabilir mi?Kesinlikle! O dönemde dükkanda her şeyle kendim ilgileniyordum. İnsanların evlerine perde ölçüsü almaya gittiğimde , perdenin rengi ve modeli sonrası evin dekorasyonuyla ilgili bile bana danışmaya başladılar. Perdelere boncuk eklemeye başladım ama takı diye birşey hayatımda yoktu. Takıp takıştırmayı çok sevmek dışında.~

Tam olarak hangi tarihte başladınız takıları tasarlamaya?2005'in Ağustos ayında Bodrum'a taşındık ve hemen başladım. Sabahlara kadar takı yaptım, her şeyi deneye yanıla kendi kendime öğrendim ve 6 ay sonra Türkbükü'nde stand açtım. Daha sonra tasarımlarımı görüp beğenen bir butik oldu ve iki buçuk sene onlarla çalıştım ama sonunda kendim devam etme kararı aldım. 

Bir sezonda yaklaşık kaç model çıkıyor?


Sezonda en az 600-700 model çıkıyor ve hepsi de birbirinden farklı renk kullanımına ve detaya sahip. Ürün olarak ilk olarak halhalla başladım. Sonra bileklik ve kolye şeklinde devam ettim. 

Hangisi daha çok ilgi görüyor?


Bileklik hepsinden daha çok gidiyor. Tabii en önemlisi ne yaparsam yapayım kullandığım materyale çok önem veriyorum. Deri, boncuk, kristal taşlar en çok kullandığım materyaller. Deri olarak da suni değil İtalyan derisi kullanıyorum.

Nelerden ilham alıyorsunuz?


Eğer görebiliyorsanız doğa size yön veriyor, ne yapacağınızı gösteriyor. Gün batımını izlemek ve köy yaşantısı; yeşil, turuncu ve tabii deniz mavisi bana ilham veriyor ve bu tasarımlarıma da yansıyor. Editörün notu: Biz röportaj gününde takıları paylaşamadık, editörler olarak ufak çaplı tartışmalar yaşadık;)


Siz de satın almak istiyorsanız ama yolunuz yakın zamanda Gümüşlük'e düşmüyorsa üzülmeyin; tasarımları telefonla da sipariş verebiliyorsunuz.

Az&Tarz Adres:


El sanatları çarşısı, Yalı mevkii


Stand: B-21 Gümüşlük/Bodrum


Tel: 0533 524 84 82

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.