HERBİRİ EL YAPIMI VE TEK!

Az ve Tarz'ın yaratıcısı Nurdan Ekşi'den harika takılarının öyküsünü dinledik.Az ve Tarz ismi, markasını gerçekten özetleyen bir isim. Tamamını kendi elleriyle yaptığı takılarını Gümüşlük'teki sevimli dükkanında, müdavimi olan müşterilerine sunan Nurdan Ekşi, bu işe nasıl başladığını sorduğumuzda şöyle söylüyor:

‘Eşimle çok erken yaşlarda, ben henüz 15'imdeyken aşık olarak evlendik. Ailem tekstilciydi ve eşim de bana, doğup büyüdüğüm Suadiye'de, cadde üzerinde bir perde dükkanı açmayı önerdi. İşler çok yolunda gidiyordu ve o yıllarda takıya dair hiçbir girişimim yoktu. Her şeyin değiştiği 2005'e kadar.'O yıl ne oldu?

Kendi alanımızda Türkiye sıralamasına girecek bir başarı elde etmişken, şirketin sahibi olan markayla da ilgili olarak 1 gün hatta 1 saat içinde her şeyimizi kaybettik. Bu can sıkıcı hikaye tüm hayatımızı değiştirdi. Eşim aynı gün bana Bodrum'a taşınmayı, daha küçük bir iş ve daha huzurlu bir hayatı önerdi, ben de 'evet' dedim ve şunu ekledim: ‘Boncuk dizerim yine geçinirim.' Bu cümle ağzımdan bir anda çıkmıştı, halbuki bu konuda hiçbir eğitimim ve tecrübem yoktu.Perdecilik size yardımcı olmuş olabilir mi?

Kesinlikle! O dönemde dükkanda her şeyle kendim ilgileniyordum. İnsanların evlerine perde ölçüsü almaya gittiğimde , perdenin rengi ve modeli sonrası evin dekorasyonuyla ilgili bile bana danışmaya başladılar. Perdelere boncuk eklemeye başladım ama takı diye birşey hayatımda yoktu. Takıp takıştırmayı çok sevmek dışında.