Hermes Çantalara Özel Satış

Portakal Sanat Kültür ve Müzayede Evi, 7 Kasım’dan 27 Kasım’a dek sadece Hermes çantalardan oluşan Collection de Madame 'E' isimli bir özel satış düzenliyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 07 Kasım 2023
Hermes Çantalara Özel Satış

Türkiye’nin ilk ‘signe’ çanta müzayedesine ev sahipliği yapmış olan Portakal Sanat Kültür ve Müzayede Evi 7 Kasım’dan 27 Kasım’a dek sadece Hermes çantalardan oluşan Collection de Madame ‘E’ isimli bir özel satış düzenliyor. İsminden de anlaşıldığı gibi koleksiyonun tümü tek bir kişiye ait (çok zevkli ve bir o kadar titiz tek bir kişi)...



Aralarında özel sipariş krokodiller ve sınırlı sayıda üretilmiş parçalarla bu koleksiyonda bugün erişmesi oldukça zahmetli Hermesler bulunuyor.

New York, Milano ve Hong Kong gibi şehirlerde ikinciel Hermes çanta dünyasının hareketliliği hiç şüphesiz bu parçaların bulunmasının giderek zorlaşması ve bekleme listelerinin uzunluğundan kaynaklanıyor. Koleksiyonerlerin tutkuyla sahip olma arzusunu karşılayan bu ikinci el dünyasında elbette dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar otantisite ve provenanstır.

Bugün Hermes koleksiyonerliği bir çok başka koleksiyonerlikle, örneğin antika araba koleksiyonerliği ile yarışabilecek durumda. Bu koleksiyonların geri dönüş hızı ise çok daha fazla...

Hermes Çantaların Hikayesi
Hermés 1837 yılında Thierry Hermés tarafından kuruldu. Firma ilk kuruluşundaki vizyon ve prensiplerini günümüzde de halen sürdürmektedir. Aile şirketi kavramının keskin ve sadık bu uygulayıcıları için Hermés ‘’deriyi, sporu ve seçkin bir zarafet geleneğini‘’ temsil eder. Paris’te açılan ilk Hermés dükkanı, Avrupalı asillerin at arabaları için kaliteli deriden yüksek işçilikli koşum takımları üretiyordu. 1855 ve 1867 Paris Evrensel Fuarları’ndan altın madalya ile dönen Hermés, üretimine binicilikle ilgili daha kişisel elemanları da ekledi. İkinci kuşak yönetimi devraldığında biniciliğin soylu bir gereklilik sayıldığı her coğrafyada Hermés eyerler ve binicilik aksesuarları zevk sahipliğinin simgesi olarak görülmeye başlamıştı. Charles Emile Hermés yönetimindeki firma kaliteli ve şık olmanın ötesinde yenilikçi bir marka olarak binicilerin yanlarında taşıyabilmelerini sağlayan ilk eyer çantalarını da tasarladı. 20. yüzyıla girerken firmayı üçüncü kuşak devraldı ve gündelik giyim ve aksesuarlar da üretmeye başladı. Moda dünyasına birçok yenilikler getirdi. Fransa’da uzun yıllar “fermeture Hermés” olarak anılan fermuarı ilk üreten firma oldu.

1922’de Èmile – Maurice karısının ihtiyaçlarına yönelik çanta tasarımlarına başladı. Kadınların da günlük hayatlarında Hermés aksesuarlara olan ihtiyaçlarını gözlemledi. 1929’da ilk kadın koleksiyonu hazırlandı. 1935’te “sac à dépéches” olarak anılan çantalar 1939 yılında fuarların yıldızları oldu. Hermés’in yüksek kaliteli, kullanışlı ve dayanıklı çantaları yıllar içinde dünya çapında seçkin kadınların güvenilir aksesuarları oldu. 1956’da Monaco’nun taze prensesi Grace Kelly bir Hermés çanta ile hamile karnını gizlemeye çalışırken fotoğraflandığında “sac à dépéchés’”ın adı bir gecede “Kelly”y dönüştü. Bundan yıllar sonra 1981’de Jane Birkin’in Air France’ın first class koltuklarından yükselen isyanıysa yeni bir tasarımı doğurdu. Jane Birkin’in 2012’de The Telegraph’a anlattığı hikaye şöyle: “Gayet iyi hatırlıyorum Air France’ın Londra uçağında first class’a yükseltilmiştim ve yanımda bir adam oturuyordu. Elimde nasıl bir çanta vardı emin değilim çünkü kocam sevgili hasır sepetimi arabasıyla bilerek ve isteyerek çiğneyeli ancak birkaç gün olmuştu. Bu uçak yolculuğunda, artık elimdeki hangi çantaysa onun içinden her şeyim yere saçılınca yanımdaki adam, cepleri olan bir çanta kullanmalısınız dedi. Ben de Hermés’in öyle bir modeli olduğu gün alıp kullanırım deyiverdim.” Bu çıkışın üzerine Hermés’in beşinci kuşağı Jean – Luis Dumas kibarca kendini tanıtır ve Birkin’i Fransa’ya davet ederek adını taşıyacak çantayı birlikte tasarlamalarını önerir.

Hermés markalı ürünlerin her biri Fransa’nın çeşitli bölgelerinde yer alan küçük atölyelerde üretilmektedir. Zamana ve değişen üretim alışkanlıklarına direnen aile her parçanın bir ustanın elinden çıkmasının ve yalnızca en kaliteli doğal malzemenin kullanılmasının Hermés adının ününe yakıştığını ve her parçayı biricik kıldığını savunur. Her bir çantanın yapımının 24 iş saati sürdüğü düşünülürse kimi zaman uzun bekleme listeleriyle sonuçlanan bu uygulama Hermés çantalara kendi kimliklerini ve yaşam boyu bakım garantilerini de kazandırır.

İşte 7 Kasım’dan 27 Kasım’a dek Collection de Madame ‘E’ isimli bir özel satışta sunulacak çantalar...

Hermès
Birkin 40
Crocodile Porosus Lisse
Vert Foncé
2011
matériel palladium




Hermès
Kelly 40


Sellier Crocodile Niloticus Fermoir
Marron Foncé
2012
matériel en or





Hermès
Edition Limitée
Birkin 40
Ghillies toile h surteinte
Baren
2011
matériel palladium 



Hermès


Birkin 40
Etoupe
Togo
2011
matériel palladium 




Hermès
Birkin 40
Noir
Togo
2010
matériel palladium




Hermès
Kelly II Retourné 35


Turquoise
Togo
2014
matériel palladium




Hermès
Birkin 35
Bamboo
Togo
2012
matériel palladium




Hermès
Birkin 30
Violet


Epsom
2012
matériel palladium 




Hermès
Birkin 40
Bougainvillée Clémence Rouge
Togo
2011
matériel en or 



Hermès
Birkin 30
Taurillion Clémence Rouge Casaque
Togo
2013
matériel en or




PORTAKAL SANAT KÜLTÜR ve MÜZAYEDE EVİ
Mim Kemal Öke Cd. Gün Apartmanı No:8  Şişli/İstanbul
0212 225 46 37
0533 556 79 92
www.rportakal.com
[email protected]


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.