HERMES’LE BIRKIN YOLLARI AYIRIYOR

Jane Birkin, 31 yılın ardından Hermes ile yolunu ayırıyor. Detaylar haberimizde.

 Jane Birkin'in moda dünyası için ne kadar önemli olduğunu tartışmaya gerek yok sanıyoruz. Dev moda evlerine ve onları yöneten tasarımcılara hala ilham olmaya devam eden Birkin, Hermes'yle yollarını ayırıyor. En üst segmentte yer alan ve alametifarikası çantalar olan Hermes'nin yaşayan efsane Birkin için tasarladığı modelse en favori parçası. 

31 yıllık ortaklıkta sona gelinmesinin nedeniyse şöyle:

Geçtiğimiz haftalarda PETA (Hayvanlara Etik Muamele için Mücadele Edenler), Hermes'in Birkin çantalarını üretirken timsah derisi kullandığını iddia etmişti ve bunun üzerine marka soruşturma altına alınmıştı. Birkin de bu haberlerden rahatsız olmuş olacak ki ‘İsmimi taşıyan çanta modellerinin yapımında timsahların katledildiğini öğrendim. Hermes'e çanta üretimi konusunda zararsız bir yöntem bulana kadar adımı kullanmamasını rica ettim.' şeklinde bir açıklama yaptı.

PETA yine geçtiğimiz haftalarda, markayı bu üretimden vazgeçirmek için Hermes'in hisselerinden bir kısmını satın alarak gündeme gelmişti. Hermes her ne kadar böyle bir üretimi yapmadıklarını ve hayvanlara saygı duyduklarını belirtse de konuyla ilgili resmi bir rapor henüz yayınlanmadı.

Olur da Hermes'den, kendi ismiyle bütünleşen 'Birkin' adı ayrılırsa olacakları heyecanla takipteyiz.

Etİketler