HEYKELSİ MÜCEVHERLER

HEYKELSİ MÜCEVHERLER

Heykeltıraş ve takı tasarımcısı Elif Janset Kılıçtaş'la sanat ve moda arasındaki ilişkiyi, nelerden ilham aldığını, hocası ünlü mücevher tasarımcısı Sevan Bıçakçı'yla nasıl tanıştığını ve yeni mücevher markası Janset Style'ı konuştuk.Mücevher tasarlamaya nasıl başladınız?
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü ve Tekstil Sanatları Bölümü'nden mezun oldum. Küçük yaştan beri takı ve mücevher tasarlamaya ilgim olduğu için Akademi İstanbul'da Kuyumculuk eğitimi aldım. Bununla birlikte Kapalıçarşı'ya gitme ve orayı keşfetme sevdam başladı ve bu alana gitgide daha çok bağlanmaya başladım.

Peki asıl dönüm noktası ne oldu?
O dönemde tasarımlarımı gören birçok mücevherci ‘Bunlar Türkiye için fazla sıradışı!' diyordu. Ama ben onların istediğini yapmaktansa kendi tarzımı insanlara benimsetmeye kararlıydım ve bu dönemde inanılmaz bir insanla tanıştım: Sevan Bıçakçı.Benim ustam, değer verdiğim bir büyüğüm olan ünlü mücevher tasarımcısı Sevan Bıçakçı, biz tanıştıktan hemen sonra bana ‘Gel benimle çalışmaya başla.' dedi ve benden bir Osmanlı koleksiyonu tasarlamamı istedi. Onunla sabahlara kadar çalıştığımız günler oldu. O dönemde çok yoruldum ama o kadar çok şey öğrendim ki. Heykeltıraşlık eğitimime devam etmek için oradan ayrılmak zorunda kalsam da dostluğumuz hiç bitmedi.

Heykeltıraşlık tasarımlarınızı nasıl besliyor?
Heykel sanatı bana, tasarımlarıma daha farklı bakmayı öğretti. Baktığım ama göremediğim şeyleri keşfettim. Heykel - takı ilişkisini , sanat - tasarım ilişkisini algıladım ve bunu tasarımlarıma yansıttım.

Türkiye'de heykeltıraş olmak kolay mı?
Modern bir heykeli algılayabilmek ciddi bir birikim, algı ve sanat gözü gerektirir. Bunun için de halkımızın ve iktidarın bunları hazmetmesi gerekir. Önce belediyeler tarafından izin verilip daha sonra kaldırılan hatta yıkılan heykellerin sanatçıyı ne kadar derinden yaraladığının görülmemesi beni ve sanatçı dostlarımı ‘'Türkiye'de heykeltıraş olmak zor! " demekten alıkoyamıyor maalesef.

Mücevher ve takı dışında tasarımlar da yapıyor musunuz?
Geçtiğimiz aylarda Pera Müzesi'nde dünyanın birçok ülkesinden katılım gerçekleştirilen "Dünyayı gezen çantalar" isimli sergiye çanta tasarladım. Bu çanta Pera yönetiminin ve basının çok ilgisini çekti. Tüm tanıtım broşürlerinde ve gazetelerde benim çanta görselim kullanıldı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.