İÇİMİZDEKİ KOVBOY

19’uncu yüzyılda oluşan yepyeni bir yaşam biçimi, beraberinde yeni bir kültür ve stil de yaratmış oldu. Vahşi Batı’nın asi kodları 21’inci yüzyılın asaletiyle buluşuyor.

İngiliz kolonilerinin Amerika’nın uzak batı bölgelerini 19’uncu yüzyılda ilhak etmesiyle sonraki tam üç yüzyılı da etkileyecek bir kültür doğmuş oldu.

Beyaz adam ve Kızılderililer arasında geçen vahşi günler, 20’nci yüzyılda yerini sükunet ve şehirleşmeye bıraktı.

Batının başından “vahşi” kalktı. Bu kültür sonraki yüzyılları da etkisi altına alarak yeni bir oluşum yarattı. Vahşi sıfatı moda dünyasına geri geldi, bu kez anlamını tam olarak taşımadan, sadece o günlerden bir hatıra olarak.

EKLEKTİK VE GELENEKSEL

Clint Eastwood filmlerinden kareler, modaevlerine mood board oldu. Renk paletleri gün doğumu turuncularıyla, tozlu gün batımı mavileriyle doldu. Yeşil, kahverengi ve kırmızının en yanık tonları 21’inci yüzyıl kumaşlarında hayat buldu. Denim hak ettiği değeri gördü, bir kültürün anahtar parçası oldu. Vahşi Batı’nın lokal motifleri gömleklerin üstüne işlendi. Süet püsküller konduğu her parçayı bu topraklara ışınlayan bir zaman makinesine dönüştü. Boyun bandanaları, kovboy çizmeleri, romantik farbelalar dönemin ruhunu yıllara taşıdı. Silüetler geleneksel, hisler konforlu...
Sezon alışverişinizi yaparken araya “Western” parçalar serpiştirmeyi ihmal etmeyin.

(Gannı, Etro, Frame)

VAHŞİ AMA ASİL AMA VAHŞİ

Tasarım dünyasıysa bu “vahşi” stili asaletle karşıladı. 2014 yılında Karl Lagerfeld’in Chanel’i Dallas’a taşıdığı “pre-fall” koleksiyonuyla yüksek modaya geçiş yapan trend, yıllar içinde Anna Sui, Ralph Lauren, Rodarte, Coach gibi markalarla 21’inci yüzyıla evrildi. Maskülen ve feminen detaylar barındıran parçalar aynı anda eforsuz bir şekilde giyildi. Bu eklektik stil oyununda hem feminen hem de maskülen olmaya yer var. Bir salonda gerçekleşecek poker partisi ciddiyetinde siyah ve dantel, “can-can” dansçılarının neşesinde flörtöz elbiseler ve volanlar... Tüm bunları günümüze uygulamaksa oldukça kolay. Denim gömlek gibi klasiklerle başlayın, volanlı eteğinizle birlikte giyerken belinize zımbalı kemerinizi takmayı ihmal etmeyin. Doğa anadan izler taşıyan kaleydoskop desenlere izin verin. Bir kostüm partisine gidiyormuş gibi görünmekten çekiniyorsanız hedefi 12’den vurarak sadece bir kovboy çizmesi edinin. Yenilenen/tekrarlayan desenleri olan şallarla son dokunuşu yapın. Bırakın John Wayne’in kemikleri sızlasın. Ne de olsa Vahşi Batı’da merhamete yer yok.

60’larda başlayan Vahşi Batı film akımı 2000’lere kadar uzanıyor. (Bad Girls)

SOKAK STİLİ

Dünyanın her yerinde ve her zaman diliminde kovboylardan esinlenerek yaratılan stillerle karşılaşabilirsiniz.

              Patricia Manfield                                     Chiara Ferragni                                              Chiara Totire                                              Ece Sükan

DOLORES’İN STİLİ

Hikayesi ve kurgusuyla çok iyi övgüler alan “Westworld” dizisinin Dolores’inden ilham alın.

Westworld

YAZAN: Serli Gazer Boyacı

ELLE, Ekim 2017 sayısından alınmıştır..