IWP KAZANANLARI AÇIKLANDI!

Dünyanın en prestijli moda tasarım yarışması Uluslararası Woolmark Ödülü’nün kazananları açıklandı.

Ralph Lauren, Yves Saint Laurent ve Karl Lagerfeld gibi dünyanın önde gelen tasarımcılarının keşfedilmesini sağlayan, aynı zamanda eşsiz bir yetenek geliştirme programı sunan Uluslararası Woolmark Ödülleri sahiplerini buldu. Londra Moda Haftası'nda yıldızlarla dolu bir etkinlikle 2020 Uluslararası Woolmark Ödülü, Richard Malone’a verildi.  Emily Adams Bode ise Karl Lagerfeld İnovasyon Ödülü’nün ilk galibi oldu.  

Uluslararası Woolmark Ödülü, Tim Blanks, Hamish Bowles, Sinead Burke, Edward Enninful OBE, Kim Jones, Takashi Murakami, Holli Rogers, Anja Rubik ve Shaway Yeh gibi çok saygın iş ortağı temsilcilerinden oluşturulan bir kurul tarafından değerlendirildi.

               

2020 Uluslararası Woolmark Ödülü'nün kazananı Richard Malone oldu. Richard Malone, Wexford'daki yetişme tarzından esinlenerek, sürdürülebilir bir moda sistemi yaratmaya çalışmış ve çevreye zararı en aza indiren, işlevsel bir koleksiyon hazırlamış.

Geleneksel kimyasallar yerine, tamamen organik ve bitki bazlı boyaları kullanan İrlandalı tasarımcı, Merino yünü kullanarak Hindistan Tamil Nadu'da inanılmaz yetenekli dokumacılar topluluğuyla çalışmış.

Woolmark Ödülü'nü kazanmayı hiç beklemediğini belirten Malone, “Bu ödül, çalışmalarımıza devam edebileceğimiz ve öğrendiklerimizi diğer markalar ile paylaşabileceğimiz anlamını taşıyor. Böylece çok daha fazla kişiye ulaşabileceğiz. Bu inanılmaz yünü ürettikleri için Avustralyalı yün üreticilerine teşekkür ederim.” dedi. Woolmark’ın, Güney Hindistan'daki bir dokumacı topluluğu ile çalışmasına izin vermesine de değinen Malone, Wexford’da nesiller boyu süren zanaat ve geleneğin kaybolmasını önlemek için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

 Karl Lagerfeld İnovasyon Ödülü’nün ilk kazananı Emily Adams Bode

Karl Lagerfeld’e 1954 yılında ödül kazandıran olağanüstü yaratıcı ve yenilikçi tavrın Bode’un çalışmasında da görülmesi sebebiyle bu ödüle layık olduğu belirtilirken, çalışması yoğun bir övgü aldı. Ödülü, CR Fashion Book'un Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Carine Roitfeld tarafından Bode'ye verildi.


Uluslararası Woolmark Ödülü

Richard Malone, çalışmasını sürdürmek ve geliştirmek için 200.000 Avusturalya Doları, Emily Adams Bode ise 100.000 Avusturalya Doları  ile desteklenecek. Her iki kazanan da devam eden endüstri danışmanı desteği, ödül alan koleksiyonları için Woolmark sertifikası ve dünyanın en prestijli mağaza ve butiklerinde satışa sunma fırsatı bulacak.
Woolmark ayrıca online toptan satış platformu ORDRE ile kurduğu ortaklık aracılığıyla, Uluslararası Woolmark Ödülü kazananlarının ve finalistlerinin kapsül koleksiyonlarına toptan satış siparişleri verilmesine de destek veriyor.