JENNIFER LAWRENCE HACKLENDİ!

JENNIFER LAWRENCE HACKLENDİ!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 07 Eylül 2014
JENNIFER LAWRENCE HACKLENDİ!


Son 10 gündür yaşanan, Jennifer Lawrence'ın özel fotoğraflarının internete sızması ve sonrasında hepimizin yaşadığı 'benim de başıma gelirse?' korkusu akıllı telefonların aslında çok da 'özel‘ olmadığının bir kanıtı gibi.

Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET'in Türkiye Teknik Müdürü Erkan Tuğral “Büyük olasılıkla Jennifer Lawrence uzun süre izlenmiş, mailleri,doğum günü, önemsediği konular ve insanlar gibi kişisel bilgiler elde edilmiş ardından bunlar yap-boz gibi birleştirilerek, hesabına ve fotoğraflarına ulaşılmış“ diyor ve bunun direkt olarak Lawrence'a yönelik bir saldırı olduğunu söylüyor. Bu, bizim başımıza gelmeyeceği anlamına gelir mi? Tabii ki hayır.

FBI'ın da soruşturma başlattığı konuyla ilgili açıklama yapan Apple'sa iCloud sisteminde güvenlik açığı olmadığını iddia ediyor. Cevabı bulunamayan 'peki bu saldırı nasıl gerçekleşti?' sorusuna Tuğral şöyle cevap veriyor:


“Görünen o ki burada hedefli bir saldırı söz konusu. Yani tüm iPhone kullanıcılarına yönelik genel bir iCloud hacklemesi değil. Doğrudan belli isimler hedef alınmış. Örneğin Jennifer Lawrence'in hem açık iletişim kanalları, hem de muhtemelen oltalama teknikleriyle mail, doğum tarihi, doğum yeri gibi çeşitli bilgileri elde edilmiş. Ayrıca kişisel hayatına ilişkin, belki sevdiği hayvan, tuttuğu takım, önemsediği günler gibi parola olarak kullanılabilecek bilgiler derlenmiş. Ünlü ve göz önünde bulunduğu için bu bilgilere başka kişilere göre daha kolay ulaşılmıştır. İşte sosyal mühendislik olarak nitelenen bu bilgi derleme ve değerlendirme süreci sonucunda Jennifer Lawrence'in iCloud hesap bilgilerine ulaşılmış ve hesap şifresi kırılmış olabilir. Muhtemelen aynı yöntem diğer ünlüler için de izlenmiştir.”


Burada bahsi geçen Oscar ödüllü bir aktrist. Bizim onlar kadar merak edilmeyeceğimiz ve aylarca izlenmeyeceğimiz gerçek ama bu istenirse bilgilerimize ve en özel fotoğraflarımıza başka kişilerin ulaşabiliyor olması gerçeğini değiştirmiyor, o yüzden önlem almak gerekiyor.

Kişisel ya da değil alınacak, alınması gereken önlemlerse şöyle:- Mailinizi, telefonunuzu, adresinizi herkesle paylaşmayın.


- Şifrelerinizi – parolalarınızı açık etmeyin. Güvenlik sorusunda gerçekten sadece sizin bilebileceğiniz bir cevabı belirleyin.


- Bu tür özel fotoğrafları iCloud gibi bulut ortamlarına taşımak zorunda değilsiniz. iPhone'un Ayarlar > iCloud kısmına girerek, otomatik senkronizasyonu devreden çıkarabilir ve böylece telefonu bilgisayara bağladığınız anda gerçekleşen eşleştirmeyi engeleyebilirsiniz.

Lawrence'ın yüreğine su serpen gelişme:
Yaşadığı bu üzücü saldırı yüzünden keyfi kaçan Oscar ödüllü sempatik oyuncu Jennifer Lawrence'ın moralini biraz olsun düzeltecek olumlu bir gelişme yaşandı. 2015 Guinness Rekorlar Kitabında, The Hunger Games – Açlık Oyunları filmi, elde ettiği 1.52 milyar dolarlık hasılatla, en çok kar eden 'kadın kahraman filmi' seçildi. Serinin biri Kasım'da olmak üzere iki yeni filminin daha vizyona girmesi bekleniyor. 

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.