KANYE WEST, YEEZY MARKASI İÇİN GAP İLE ANLAŞTI

Bunu hiç beklemiyorduk!

Üç senenin ardından yeni bir Yeezy koleksiyonu ile Mart ayında podyumlara geri dönen Kanye West, yeni bir moda projesi üzerinde çalışıyor. Gap ile işbirliği yapan West, bu sürpriz haberi yeni bir logo ile açıkladı. Gap markasının ikonik lacivert kutu logosunun içerisine ‘YZY’ harflerini yerleştiren West, Yeezy markasının Gap mağazalarında satılacağını duyurmuş oldu. 

Corona Virüs salgını sebebiyle bu yıl $1 milyar kaybeden Gap, beklenmedik bir partnerlik ile moda dünyasına güçlü bir şekilde geri döneceğinin sinyallerini verdi. Net değerinin $1.4 milyar olduğu söylenilen Kanye West, Adidas ile işbirliği ve Yeezy markası ile oldukça büyük bir başarı elde etmişti. Bu ayın başllarında ‘Yeezy Beauty’ isminin tescilini alan West, sektörde yepyeni projelere imza atmaya hazırlanıyor. 1969’da kurulan Gap, Amerikan atletik giyiminin öncüleri arasında görülüyor. Logolu sweatshirtler, kazaklar ve kargo pantolonlar ile dikkat çeken Gap, West’in ilk Yeezy koleksiyonlarının estetiğini taşıyor. Koleksiyonları için çarpıcı şovlar gerçekleştiren West, tüm bu ihtişamın ardında moda hakkında farklı bir düşünceye sahip. “Bunun bir moda önerisi olduğunu söylemiyorum. Bunun bir insan önerisi olduğunu söylüyorum,” diyen Kanye West, tasarımlarını sadece ‘giysi’ olarak tanımlamayı tercih ediyor. 

Doksanlarda gençlik yıllarında Şikago’da bir Gap mağazasında çalışan West, modaya olan tutkusunu ve hedeflerini burada geliştirdi. 2015’te verdiği bir röportajda “Ben Gap’in Steve Jobs’u olmak istiyorum,” diyen Kanye West, “Sadece bir kapsül koleksiyondan bahsetmiyorum. Hedi Slimane tarzında Gap üzerinde tamamen bir yaratıcı kontrolden bahsediyorum,” diye eklemişti. 

Partnerlikleri için Yeezy Gap adı altında tasarımlar yapacak olan West ve Gap, yayınladıkları basın açıklamasında, “West’in yaratıcı yönetimi altında, Yeezy tasarım stüdyosu erkekler, kadınlar ve çocuklar için erişilebilir fiyat noktalarında modern ve yüksek temeller sunan yeni bir koleksiyon geliştirecek,” dediler. İşbirliğinin yanı sıra lüks koleksiyonuna devam edecek olan West, Gap’in mağaza tasarımı ve internet sitesi ile de ilgilenecek. “Kanye'yi, Yeezy markasının estetiği ve başarısı üzerine inşa eden ve birlikte bir üst düzey perakende ortaklığı tanımlayan yaratıcı bir vizyoner olarak Gap ailesine tekrar davet etmekten heyecan duyuyoruz,” diyen Gap Brands küresel başkanı Mark Breitbard, Kanye West ile çalışacaklarından çok mutlu olduklarını belirtti. 
10 senelik bir anlaşma olduğu söyleyen Yeezy ve Gap işbirliğinin mağazalar önünde kuyruklara sebep olacağına eminiz! Balmain'in Kreatif Direktörü Olivier Rousteing gibi birçok isim Kanye West'in yeni projesine Instagram üzerinden destek oldu. 2021’in başında mağazalara ve online satışa sunulacak olan Yeezy ve Gap koleksiyonu sokak giyim tarzı tutkunlarını şimdiden heyecanlandırdı.