KAPLAN YILI’NI KUTLAYAN MÜCEVHERLER

Bir kaplanın cazibesi hiçbir zaman değişmez.

Masallara ve efsanelere göre...
Nian adında, hem denizlerin altında hem de dağlarda bir canavar yaşardı. Nian, köyü kasıp kavurur, gece yarısı hayvanları ve özellikle de çocukları yerdi. Tüm köylüler canavardan saklanmak için türlü hazırlıklar yaparken bir gün yaşlı bir adam ortaya çıktı ve saklanmayıp, Nian'dan intikam alacağını söyledi. Yaşlı adam her yeri kırmızı kâğıtlar ile çevreledi ve havai fişekleri ateşledi. Ertesi gün köylüler kasabalarına geri döndüklerinde, hiçbir şeyin yok edilmediğini gördüler. Yaşlı adamın kendilerini kurtarmaya gelen bir tanrı olduğuna inandılar.

Köylüler Nian'ın kırmızı renkten ve yüksek seslerden korktuğunu keşfettiklerinden beri, Çin Yeni Yılı’nı beklerken kırmızı giysiler giyer, kırmızı fenerler asar, bütün gece lambalarını yakar, havai fişek ve çatapat patlatır, ejderha ve aslan dansları izlerler.

Tüm bu efsaneler, 4000 yıllık bir gelenek olan Çin Yeni Yılı kutlamalarında büyük izler bırakmıştır.

2022 Kaplan Yılı
Çin'de ayrıca Çin Burç Takvimi’ni kullanmak da gelenekseldir. Batı zodyakının aksine, her yıl temsili bir hayvana atfedilen 12 yıllık bir döngüye dayanmaktadır.

Çin Yeni Yılı, bu yıl “Kaplan Yılı”nın gelişini kutluyor. Kaplan, bağımsızlığı, cesareti, kendine güveni temsil ediyor.

Tahminen 2 milyar insanın Ay Yeni Yılı’nı kutladığını biliyoruz. Çin’de lüks harcamaların 75 milyar dolara yükseldiğini düşünürsek; her yıl lüks markaların Ay Yeni Yılı’na özel koleksiyon hazırlamaları için daha haklı bir sebep olabilir mi?

Bir sonraki 2034 de gerçekleşecek Kaplan Yılı’na kadar, severek taşıyacağınızı düşündüğüm “Kaplan” temalı parçaları sizler için bir araya getirdim. Çünkü yıllar değişse de, bir kaplanın çizgilerinin cazibesi hiçbir zaman değişmez…

KAPLAN YILI'NA ÖZEL MÜCEVHERLER