KARL LAGERFELD’İ ANMA TÖRENİ

Ünlü tasarımcıya son veda…

Tilda Swinton’un sunumu ile başlayan tören, Cara Delevingne’in duygulu bir şiir okuması ve Pharrel Williams’ın Karl Lagerfeld’i anmak için 2000’i aşkın davetliyi dansa çağırması ile sonlandı! Geçtiğimiz hafta, Chanel, Fendi ve Karl Lagerfeld markalarının unutulmaz tasarımcısı Karl Lagerfeld’in anma töreni Paris’in Grand Palais’ında gerçekleşti. Her açıdan görkemli ve aktivite dolu anma töreni, tam anlamıyla Karl Lagerfeld’in kişiliğine uygun oldu.

Karl Lagerfeld Anma Töreni (Getty Images)

Chanel tüvit takımları, çantaları hatta Karl yazılı küpeler ile etkinliğe katılan davetliler, tepeden tırnağa ünlü tasarımcıyı anmaya ve kutlamaya hazırlardı. Opera ve tiyatro tasarımcısı Robert Carson tarafından bir araya getirilen anma şovunda mekanın dev ekranlarında Karl Lagerfeld belirdi. Hatırlandığı gibi simsiyah giyinen ve davetlilere konuşan Lagerfeld, davetlileri duygulandırdı. 19 Şubat’ta 85 yaşında hayatını kaybeden ünlü tasarımcının anma töreni geride bıraktığı tasarımları ve çalışmaları gibi göz doldurdu. 

Tilda Swinton, Karl Lagerfeld Anma Töreni Sahnesinde (Getty Images)

Carson, ünlü tasarımcının en yakınları tarafından çekilen görüntüleri ve videoları bir araya getirerek adeta Lagerfeld hala aralarındaymış etkisini yaratmayı başardı. Gigi Hadid, Baz Luherman gibi isimlerin Lagerfeld ile olan anılarını anlattıkları görüntülerde aynı zamanda Lagerfeld’in H&M ile işbirliği yapan ilk tasarımcı olduğu anlatıldı. 

Ünlü piyanist Lang Lang, Karl Lagerfeld Anma Töreni Sahnesinde (Getty Images)

Gecenin en dokunaklı konuşmasını Fransız oyuncu Carole Bouquet verdi. Karl Lagerfeld’in siyah gözlük takmasının sebebinin dünyadan saklandığı için olmadığını ama gözlerindeki kırılganlığı saklamak için oldluğunu söyleyen Bouquet, davetlileri duygulandırdı. Edebiyat, sanat, müzik ve en önemlisi modaya karşı olan tutkusunun yanı sıra herkes gibi insan olduğunun altını çizen etkinlik herkesin beğenisini topladı. 

Cara Delevingne, Karl Lagerfeld Anma Töreni Sahnesinde (Getty Images)

Sektörün öncülerinden biri olan Lagerfeld bir çok ikonu keşfetmesi ile bilinirken, Vanessa Paradis, ünlü tasarımcının kendisini gençlik yıllarında Chanel’in yüzü yaptığını hatırlattı. Bunun yanı sıra Lagerfeld’in en büyük aşkı olan kedisi Choupette’in aslında ünlü model Baptiste Giabiconi’nin kedisi olduğu öğrenildi. Gecenin en komik hikayesini anlatan ünlü model, Lagerfeld’den kedisine bakmasını rica ettiğini ancak geri almaya geldiğinde Lagerfeld’in “Choupette artık benimle yaşıyor,” dediğini söyledi. 

Helen Mirren, Karl Lagerfeld Anma Töreni Sahnesinde (Getty Images)

Lagerfeld’in kediler hakkında en sevdiği yazarlardan biri olan Colette’den bir şiir okuyan Cara Delevingne arkasında geçen Birman kedi görüntüleri ile tüm salonu gözyaşlarına boğdu. Ünlü tasarımcı hakkında bir çok bilinmeyenin ortaya çıktığı gecede, Lagerfeld’in Carlos Gardel’in müziğine olan tutkusu da öğrenildi. Anma gecesi için özel olarak Arjantin’den getirilen dansçılar, ‘Por Una Cabeza’ şarkısı eşliğinde dans ettiler. 

Pharrell Williams, Karl Lagerfeld Anma Töreni Sahnesinde (Getty Images)

Her zaman piyano çalmayı öğrenmek isteyen ancak annesinin çizime yönlendirmesi ile tutkusunu doya doya yaşayamayan Lagerfeld’in anma gecesinde Lang Lang’ın performansı da yer aldı. Ünlü tasarımcının tüm tutkularının aynı anda yaşandığı gecede Lagerfeld’in çok sevdiği Virginia Woolf’un ‘Orlando’ romanı Tilda Swinton tarafından okundu. Bunun ardından helen Mirren, ‘The World According to Karl’ (Karl’a Göre Dünya) kitabından en eğlenceli cümleleri okuyarak, anma gecesinde davetlilerin gülümsemesini sağladı. Pharrell Williams’ın ‘Gust of Wind’ performansı ile sonlanan gecede, ünlü şarkıcı ‘Seni seviyoruz Karl’ diyerek anma törenine noktayı koydu. 

“Bu töreni Karl Lagerfeld sever miydi?” diye soruyorsanız, bu sorunun cevabını ünlü tasarımcının uzun dönemli arkadaşı Ines De La Fressange, “Bu etkinlik hakkında saçma şakalar yaparak güldüğünü duyar gibiyim,” diyerek verdi. Ama yine de Karl Lagerfeld’in uzun ve görkemli kariyerinin en güzel şekilde anıldığına eminiz!