#KIZGIBI KAMPANYA!

#KIZGIBI KAMPANYA!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 21 Temmuz 2014
#KIZGIBI KAMPANYA!


Orkid'in yaptığı uluslararası araştırma, sonuçları ve video'suyla oldukça ses getiriyor. Araştırma, yaygın kullandığımız ve bize ‘normal' ya da zararsız gelen bazı kelimelerin genç kızlar üzerinde sandığımızdan çok daha tehlikeli etkileri olduğunu gösteriyor. 


Araştırmaya göre genç kadınların %89'unun, ilk adet dönemi ve ergenlik döneminin başlangıcı gibi kızların özgüvenlerinin en düşük olduğu dönemlerde “Kız gibi koşuyorsun” ya da “kız gibi atıyorsun” gibi cümlelerden çok fazla etkilendiğini gösteriyor. Bu kelimeler başarısızlığın hatta –ve maalesef- acizlik ve zayıflığın ifadesi olarak kullanılıyor. 


Kadın bakım ürünlerinin liderlerinden P&G markasının bünyesindeki Orkid de bu kısa filmle, olumsuzu ifade etmek için kullanılan “kız gibi” ifadesini tam tersine çevirmek “yapabileceğinin en iyisini yapmak” anlamına gelen bir tanıma dönüştürmek için yeni bir kampanya başlatıyor. Bu küresel kampanya; özellikle ergenlik dönemine girerken kızların, her şeyi #KızGibi (#LikeAGirl) yapmaktan gurur duymalarına ve kendilerine güvenmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. 


Ödüllü belgesel yönetmeni Lauren Greenfield, #kızgibi (#likeagirl) çalışmasıyla ilgili şunları söylüyor: “Bir belgeselci olarak bu çalışmada, kızlardaki güven eksikliğine ve basmakalıp düşüncelerin olumsuz etkisine ilk elden tanık oldum. '”Kız gibi” ifadesi kötü bir anlamda kullanıldığında, karşınızdakini küçümsüyor ve güçsüzleştiriyor! Bu basit ifadenin kızlar ve kadınlar üzerinde yıllar süren, önemli bir etkisi olabileceğine ışık tutacak bir projede Orkid'le çalışmaktan gurur duyuyorum. “Kız gibi” ifadesine artık pozitif bir anlam yüklemeye yönelik bir hareketin parçası olmaktan heyecan duyuyorum.”

İzlemeyenler için işte o video!

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.