KURAL YAZAN KADINLAR

Türk moda tarihinde şimdiden yerini alan dört başarılı kadını yakından tanıyoruz

Yazı: SERLİ GAZER BOYACI
Fotoğraflar : SERKAN ELDELİKLİOĞLU

Başarılarının sırrı ne? Güç onlar için ne ifade ediyor? Ayakta kalmak için ne yapıyorlar? Karşınızda Türk moda tarihinde inanılmaz işlere imza atan, gidişatı değiştiren ve her zaman ilham veren kadınlar var.

ARZU KAPROL
”Arzu Kaprol, profesyonel bir ekip tarafından yürütülen bir tasarımcı markası, tabii ki içerisinde benim yaşam hikayemden izler taşıyor. Moda tasarımı kendimi hayatta ifade etme yöntemim.
BENCE GÜÇ:
Kendin olana sahip çıkabilmektir. Her koleksiyonu yaratma anı, kendimi en güçlü ve yaşam amacımı yerine getirir hissettiğim zamandır. İşimi büyük tutkuyla yapıyor ve yaptıkça nefes aldığımı hissediyorum. Mesleğim, beni duygusal olarak da geliştiren bir öğretmen.
BAŞARILI OLMANIN SIRRI:
Hayal etmeye devam edebilmek. Çünkü hayal etmek var olan en gerçek şeydir. Bana, gücü, konumu, yarattıkları konusunda ilham veren iki kadın modacı var: Madeleine Vionnet ve Elsa Schiaparelli.”

GÜLDEN YILMAZ
”80'li yılların başında bir okulda eğitim uzmanıyken yaz tatilini değerlendirmek amacıyla açtığımız küçük bir butikle başladı Koton'un hikayesi. Sonrasında yakaladığımız yeni başarılar, daha iyi bir hayat fırsatı, bugün dünya moda markalarıyla yarışan Koton'u yarattı. En başından beri kulağa hoş gelen çok güzel bir hayaldi.
BAŞARILI OLMANIN SIRRI:
Başarı motivasyonu, motivasyon da büyümeyi getirdi. Hep daha ilerisine bakan bir hayal ve bunları gerçekleştirmek için çalışan bir fikir dünyam var. Benim için başarılı ve güçlü olmak birkaç önemli unsur taşıyor: Hayal kurmak, vizyonumu genişletmek, çalışmak ve harika bir ekibe sahip olmak. Tüm bu etkenler bir aradayken her şeyin üstesinden gelebiliriz diye düşünüyorum. Moda tarihini düşününce de, tüm zorlukların üstesinden kolayca gelebilen ve pantolon giymeyi bu kadar kolaylaştırabilen bir kadın olduğu için Coco Chanel bana ilham veriyor.”

Etİketler