LEVI’S AKILLI CEKET ÇIKARIYOR

Akıllı telefonların ve tabletlerin ardından moda da teknolojiyi takip ediyor!

İki sene önce dokunma duyarlı kumaşını tanıtan Levis'ın akıllı ceketleri sonunda satışa sunuldu.

Ceketin koluna dokunarak akıllı telefonunuzu kontrol edebildiğiniz Levi’s Commuter Trucker ceketi $350’dan satışa sunuldu.

 Bisiklete binenlerin kolay kullanabilmesi için tasarlanan bu ceket hem Android hem de iPhone’lar ile çalışıyor. Standart trucker ceketi $148 olan Levi’s akıllı ceketinin yeni fiyatını savunuyor. Herhangi bir tasarım ceketinin çok daha pahalı olduğunu açıklayan Levi’s, akıllı ceketin hem tarz hem de teknolojik olduğunu söylüyor. Jacquard Projesi olarak adlandırılan işbirliğinin ana fikri oldukça basit; telefonunuzdaki ekran gibi dokunma duyarlı kumaşlar yaratmak. Basit bir fikirden çıksa da yapımı oldukça zor olan bu kumaşlar modada gelişen teknolojinin en önemli örneklerinden biri. 

Google ve Levi’s bu denim ceketi, kapasitif iplikler ve bakır özü ile tasarladı. Ceketin koluna Bluetooth kilidi yerleştirilerek telefonlar ile bağlantıyı sağlayan dizaynın yapım süresi oldukça zorlu bir süreç olmuş. Uğraşlar sonunda denim bir ceketten farksız görünen ama içerisinde akıl almaz bir teknoloji içeren Levi’s ceketleri çamaşır makinesinde yıkanabiliyor. “Biz bir cihaz değil, giyecek yapmayı hedefledi,” diyen Ivan Poupyrev, projenin Google tarafının sorumlusu. 

“Peki ama nasıl çalışıyor?” diye soruyorsanız cevabı basit; ceketin sol kolunda olan küçük etiket ile telefonunuza yüklediğiniz uygulama ile eşleştiriyorsunuz. Birçok jesti algılayan bu teknoloji ile telefonunuzu kontrol edebiliyorsunuz. Özellikle bisiklete binenlerin hayatını kolaylaştıracak olan Trucker ceketi ile bisiklet sürmek çok daha güvenli olacak.

Jacquard sistemi otomatik olarak ceketi giyip giymediğinizi algılıyor ve telefonunuzu ‘bisiklet’ moduna alıyor. Gelen mesajları sesli okuyor ve önemli kişilerden telefonlar seslendiriyor,  sürüşünüz esnasında telefonunuza dokunmanıza gerek kalmıyor. Akıllı ceket ile birçok şey yapabiliyorsunuz; müziklerinizi kontrol edebiliyorsunuz, ev ve iş lokasyonu belirttiğiniz zaman size yol tarif ediyor. Akıllı ceketi kullanmak için sadece bisiklet sürücüsü olmanıza gerek yok, yaklaşan soğuk havalarda telefonunuzu cebinizden çıkarmak zor geliyorsa bu teknolojiyi kullanabilirsiniz! Commuter Trucker Ceket 2 Ekim’de online mağazalardan alınabilecek.
.