LVMH, TIFFANY & CO. ANLAŞMASINDAN VAZGEÇTİ

Moda tarihine damgasını vuran satın alım feshedildi!

Rekor kıran bir anlaşma ile Tiffany & Co’yu $16.2 milyara satın alacağını duyuran LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) bu hafta satın alma kararından vazgeçtiğini duyurdu. Anlaşmadan sonra gelişen olayların ardından satın alma sürecini gerçekleştiremeyeceğini CNN’e açıklayan LVMH, Fransız hükümetinin şirketten Fransız malları üzerindeki olan ABD gümrük vergisi tehdidine karşı anlaşmayı fesh etmelerini istediğini söyledi. 

(Getty Images)

Temmuz ayında kozmetik ve çanta gibi Fransız ürünlerine %25 gümrük vergisi uygulanacağını açıklayan Trump’ın bunu Amerikan teknoloji şirketlerine uygulanan Fransız vergilerine karşı misilleme olarak yapıldığı düşünülüyor. Ocak 2021’e kadar uygulamaya geçmeyecek olan Amerika vergilerine rağmen LVMH anlaşmadan çekilme kararı aldı. 

CNN ile telefonda görüşten LVMH CFO’su Jean Jacques Guiony bu kararın bir “hükümet emri,” olduğunu söyledi. Bu haberin karşısında harekete geçen Tiffany & Co. Yanıt olarak Delaware’de LVMH’e dava açtı. Fransız hükümetinin isteklerinin yasal geçerliliğe sahip olmadığını savunan Tiffany & Co., satın almanın devam etmesi gerektiğini belirtti. 

Bir basın açıklaması ile kararlarını duyuran Tiffany kurul üyesi Roger Farah, “Bu işlemi yapmak zorunda olduğumuz için üzgünüz ancak LVMH bize şirketimizi ve hissedarlarımızı korumak için dava açmaktan başka seçenek bırakmadı,” dedi. Anlaşmanın iptal olması haberinden sonra hisseleri %10 oranla düşen Tiffany bu sene genel olarak %9 bir kayıp yaşadı. Lüks sektörü pandemi sebebiyle en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. Şirketlerini büyütmek adına Tiffany’i satın alarak oldukça önemli bir karar veren LVMH lüks mücevher sektöründe söz sahibi olmayı planlıyordu. Dior, Fendi, Givenchy, Chanel gibi birçok markanın sahibi olan LVMH, şimdilik daha çok büyüme planlarına ara veriyor.