MARC JACOBS 1993 GRUNGE KOLEKSİYONUNU GERİ GETİRİYOR!

Ünlü modacı, kovulmasına sebep olan koleksiyonu günümüze taşıyor…

Perry Ellis’in Kreatif Direktörü olarak çalışan Marc Jacobs, 1993 Grunge Koleksiyonu ile unutulmaz tasarımlara imza atmıştı.

Christy Turlington, Kate Moss ve Naomi Campbell gibi süper modellerin yürüdüğü defilede postallardan flanel gömleklere kadar birçok parça yer aldı.

Defileye gelen moda editörlerinin “Zarafet nerede?” “Burada satılacak hiçbir şey yok!” sözleri uçuşurken, Jacobs eşi benzeri olmayan tasarımları ile tarihe geçmeyi başardı!Seksenlerin ihtişamı ve parıltısından sonra, ‘grunge’ stili moda severlerin alışık olmadığı bir görüntü yarattı. Kritiklerin hiç beğenmediği bu defile, Jacobs’un, Perry Ellis’teki işini kaybetmesine sebep oldu. Moda sektörü bu koleksiyonu sevmese de dönemin punk müzik ruhu, örgü berelerin büyüsüne kapıldı! Kurt Cobain ve Courtney Love dönemine tam oturan grunge tasarımları, sokak stilinin yıldızı haline geldi.
Tam 25 sene sonra, Jacobs ve tasarım ekibi bu sansasyonel koleksiyondan 26 kombini yeniden yaratıyor. Orijinal desenleri yeniden yaratan Jacobs, internet alışveriş sitesi eBay’den vintage parçaları toplayarak, 1993 koleksiyonunun ruhunu tamamen yansıtmaya çalışıyor. Monoton defilelerden sıkıldığını belirten Jacobs, bu geri dönüş ile heyecan verici tasarımlar yaratmak istiyor. 

Ellis’teki işinden kovulmasına rağmen kendi markasını kurarak New York Moda Haftasının Kralı ünvanını alan Jacobs, tüm olaylara rağmen Louis Vuitton’un Kreatif Direktörü de olmayı başardı. Paris ve New York trendlerini yönlendiren ünlü tasarımcı, moda sektörünün ikonik tasarımcıları arasına yerleşti. 

16 sene Louis Vuitton’da Kreatif Direktör olarak çalıştıktan sonra 2013’te Fransız markadan ayrılan Jacobs’un tasarım estetiğini kaybettiği konuşulurken, ünlü tasarımcı bir döndü pir döndü! Gençlere hitap etmek isteyen Jacobs, grunge koleksiyonunu yeniden tasarlayarak büyük bir sükse yapacağı düşünülüyor. Günümüzün hızla değişen trendleri arasında kalıcı bir etki bırakmak isteyen Jacobs, artık kıyafetlerden çok kıyafetleri giyen modellerin konuşulmasından sıkıldığını söylüyor. Buna tepki olarak koleksiyonlarını müziksiz gösteren Jacobs, “Aylarca çalışıyoruz ve yedi dakikada sona eriyor. Sadece yedi dakika için telefonlarınızı elinizden bırakamaz mısınız?” diyerek defilelerini dikkat dağıtıcı etkenler olmadan göstermek istiyor. Modern modaya ayak uydurmak yerine fark yaratmayı kendine hedef olarak belirleyen Marc Jacobs, büyük bir etki yaratan 1993 Grunge Koleksiyonunu günümüze taşıyarak aynı etkiyi yaratabilecek mi? Bunu önümüzdeki aylarda öğreneceğiz!.