MART AYINDA DOĞANLARIN DEĞERLİ TAŞI: AKUAMARİN

Prenses Diana'nın unutulmaz mücevherlerinden biri olan akuamarin yüzüğü ve daha fazlası hakkında merak edilenler...

Sinem Sak SİNEM SAK 11 Mart 2022
MART AYINDA DOĞANLARIN DEĞERLİ TAŞI: AKUAMARİN

Mart ayının burç taşı Akuamarin, adını Latince “deniz suyu” kelimesinden alır. Kristal berraklığında suyun rengini temsil eden açık mavi tonu, bugün onu daha değerli kılsa da; taşın deniz yeşili tonları da hala popülerliğini koruyor.Zümrüt gibi, akuamarin de “Beril Taş Ailesi”nin bir üyesidir. Rengi, neredeyse yarı saydam bir maviden, yoğun mavi-yeşil veya deniz mavisine kadar değişebilir. Akuamarini zümrütten ayıran ve rengini veren, içinde eser miktarda bulunan demirdir.

En değerli akuamarinler, Brezilya ve Rusya’dan gelirken; değerli taş Kenya, Nijerya, Madagaskar, Zambiya, Tanzanya, Sri Lanka, Pakistan, Afganistan’da çıkarılmaktadır.

Dünyanın en büyük akuamarini

Son 200 yılda, en ünlü akuamarin örnekleri birçok harika değerli taşa ev sahipliği yapan Brezilya’da bulundu. Bunların en büyüğü “10.363 karat Dom Pedro: Dünyada en büyük kesilmiş akuamarin" olarak adlandırıldı. 2011 yılında bu dev, National Gems Gallery'de sergilenmek üzere Smithsonian Enstitüsü'ne gitti.


Birçok değerli taş gibi, akuamarin de mitler ve efsanelerle çevrilidir. Yunanlılar ve Romalılar, akuamarini denizcinin mücevheri olarak biliyorlardı. Denizciler bu taşı yolculuklarında hep yanında taşır, kendilerine fırtınalı denizlerde korkusuzluk hissi verdiğine inanır ve koruyucu şans tılsımı olarak kullanırlardı.

Akuamarin, renginden dolayı kâhinler tarafından geleceği görmek için de kullanıldığından “Kâhin Taşı” olarak da anılır. Eski Mısırlılar da akuamarinin deniz tanrıçaların taşı olduğuna inanırdı.

Mart ayının doğum taşı olan akuamarin, ayrıca evliliğin 19. yılını kutlamak için seçilmiş taştır.

19. yüzyılda deniz yeşili akuamarin takılar en çok aranan takıydı, ancak sonraki yıllarda renk tercihi daha yoğun bir maviye kaydı. 19. yüzyılın sonlarından itibaren, akuamarin hem Art Nouveau hem de Art Deco mücevherlerinde yaygın olarak kullanılmıştır.


1937 Cartier Akuamarin Taç

Cartier London, bu Art Deco tacı 1937 yılında tasarladı. Pırlantalar ve platin üzerine yerleştirilmiş, çeşitli oval ve süslü kesim akuamarin taşları kullanarak tasarlandı. Tabanda sağlam bir çift sıra taş ve tabandan hafif bir açıyla yerleştirilmiş bir dizi dik motif ile çok geometrik bir parça mevcut. Taç, şimdi Cartier'in tarihi eser koleksiyonuna geri döndü ve ara sıra sergilerde ve özel davetler de gösteriliyor. Hatta bir fotoğraf çekiminde taca, Monica Bellucci eşlik etti.


Piaget Limelight Paradise Yüzük
Piaget 18K beyaz altından Limelight Paradise yüzüğü, bir yastık kesimli akuamarin (yaklaşık 24 kt) ve parlak kesim pırlantalarla süslendi. Berrak bir tropikal lagünden esinlenilmiş yüzük, camgöbeği rengi ile yeşil tonlarının en güzel örneklerinden…


Gelelim en sevdiğimiz akuamarin mücevhere…

Prenses Diana, 1997'de akuamarin yüzüğüyle...

Alışılmışın dışında sarı altın kullanılmış ve küçük tek taş pırlantalarla çevrelenmiş; 30 karat üzerinde olduğu tahmin edilen büyük zümrüt kesimli, mavi akuamarin yüzük... Bu akuamarin taş, 1996 yılında Asprey tarafından bir yüzük haline getirilmiştir.

Diana, 1996 yılının Ağustos ayında Prens Charles'tan ayrıldığı sıralarda yüzüğü sipariş etti. Diana, evliliği sırasında sahip olduğu görkemli bir koleksiyonuna erişimini kaybedince, kendine ait yeni bir şey istedi. 1997'de boşandıktan sonra bu yüzük, ikonik safir nişan yüzüğünün yerini aldı.

Prens Harry, annesinden kendisine kalan bu çarpıcı mücevher parçasını düğünü sırasında Meghan Markle’a hediye etti.


Cesaretinizi ve inancınızı yitirdiğiniz, vazgeçme aşamasına geldiğiniz anlarda akuamarin sizi yüreklendirir ve kendinize olan güveninizi yeniler. Acaba Lady Diana da yüzüğü, bu güce ihtiyaç duyduğu için mi seçmişti bilinmez ancak mücevheri en değerli kılan hatıralarınızı nesilden nesile taşıması olsa gerek…


ŞUBAT AYINDA DOĞANLARIN DEĞERLİ TAŞI: AMETİST

CHANEL, İLK YÜKSEK MÜCEVHER KOLEKSİYONUNUN 90. YILINI KUTLUYOR


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.