MET'İN YENİ SERGİSİNİN TEMASI KARL LAGERFELD OLACAK

New York Müzesi, ölen modacının anısına onu konu alan bir sergi hazırlayacak.

New York Metropolitan Museum of Art'ın, 2022'de Karl Lagerfeld' adanmış retrospektif bir sergi açmaya hazırlandığı söyleniyor. Henüz daha hazırlık aşamasında olan serginin fikir babasının, müze müdürü Andrew Bolton olduğu söyleniyor.

WWD'nin haberine göre, sergi ile ilgili birkaç detay sızdırıldığı için The Met gelecek sergiler hakkında yorum yapmayı reddediyor. Müze, 2005 yılında, Karl Lagerfeld'in 26 senedir kreatif direktörlüğünü yaptığı, Chanel'i konu alan bir sergiye ev sahipliği yapmıştı.

Karl, 'retrospektif' kelimesinden nefret ederdi çünkü geriye değil ileriye bakmayı tercih ederdi. Lagerfeld, "Çağımızın hastalığı tam olarak bu, 'geçmişe bakmak' Hayır, unutun gitsin. Moda, şuanı ve yarını yansıtır. Geçmiş kimin umurunda?"

Retrospektifler hakkındaki kişisel duyguları bir yana, Lagerfeld'in mirasını, kişiliğini ve en büyük koleksiyonlarını araştıran bir sergi, dünyanın dört bir yanında ziyaretçi çerekek, The Met için kuşkusuz gişe rekorları kıracak bir sergi olurdu.

The Met, müzenin 150. yıldönümüne denk gelen, 2020 yılında düzenleyeceği serginin temasının kostüm enstitüsünün kalıcı koleksiyonundan ilham alacak olması dışında başka bir detayını açıklamadı.