MILANO MODA HAFTASI PHY-GITAL OLACAK

Eylül ayında gerçekleşecek defilerde farklı yöntemler uygulanacak…

İtalya’nın moda kuruluşu 'Camera Nazionale della Moda Italiana’ geçtiğimiz Çarşamba günü Milano Moda Haftası için bir takvim yayınladı. Hem erkek hem de kadın giyim koleksiyonlarının sergileneceği moda haftasının 22-28 Eylül arasında gerçekleşmesi bekleniyor. Pandemi sebebiyle dijitale taşınan moda haftalarının yanı sıra Milano Moda Haftası hem dijital hem de fiziksel unsurları bir arada kullanacak. 50 etkinlikten 28’inin fiziksel olacağı duyurulurken, geri kalanının dijital olması bekleniyor. 

“Milano Moda Haftasının Eylül edisyonu ‘phy-gital’ bir gösterim olacak. Her markanın ve tasarımcının kendi hikayelerine ve temalarına en uygun formatta sunum yapması hedefleniyor.” diyen İtalyan Moda Konseyi başkanı Carlo Capasa, genç yeteneklere öncelik verileceğini ekledi. 

Milano Moda Haftası'nda fiziksel olarak görebileceğiniz şovlar arasında 23 Eylül’deki Fendi defilesi var. Geçtiğimiz aylarda Roma’da defile yapma kararı alan Fendi, Milano Moda Haftasının gelişmeleri ve planları ile etkinliğe dahil olma kararı verdi. Moda haftasının ilk gününde Blumarine, Alberta Ferretti ve No. 21 gibi markalar da fiziksel gösterim yapacaklarını duyurdular. Milano moda sahnesinin Missoni ve Dsquared2 gibi önemli markaları ise bu sene için dijital gösterimler yapmayı tercih ettiklerini belirttiler. 

Kısa bir süre önce Raf Simons ile birlikte Kreatif Direktörlük yapacağını duyuran Miuccia Prada ise birlikte yarattıkları ilk koleksiyonu Milano Moda Haftası'nda sunma kararı aldı. 24 Eylül’de ilk Prada kreasyonlarını sunmaya hazırlanan Simons ve Prada, haftanın en çok beklenen isimleri arasında. Aynı gün Max Mara, Etro ve Emporio Armani’nin de fiziksel defileler sunacağı duyuruldu. Pandemi sebebiyle defilelerinde değişikliğe yönelen sokak giyim markası GCDS de dijital bir sunum hazırladıklarını belirtti. 

Geçtiğimiz sene Eylül ayından beri koleksiyonlarını Milano Moda Haftası bünyesinde gösteren Boss, 25 Eylül’de bir fiziksel defile hazırlarken, Ports 1961 ise İlkbahar 2021 koleksiyonunu 26 Eylül’de sergileyecek. 26 Eylül’de fiziksel defileler tercih eden markalar arasında MSGM, Salvatore Ferragamo, Philosophy di Lorenzo Serafini ve Giorgio Armani de yer alıyor. 

Yaratıcılığını artırmak için mola verdiğini duyuran Gucci Kreatif Direktörü Alessandro Michele, tahmin edildiği gibi önümüzdeki Eylül, Milano Moda Haftasına katılmayacağını duyurdu. Yılda sadece iki defile yapılacağını duyuran Gucci, bu karardan sonra Eylül ayına kadar hazırlanamayacağını söyledi.