MODA DEVLERİ NOTRE DAME İÇİN BİR ARADA

LVMH ve Kering Grubu, Notre Dame’ın onarımı için bağışta bulundu!

Geçtiğimiz günlerde Paris’te başlayan yangın, Fransa’nın en önemli tarihi yapılarından biri olan 850 yıllık Notre Dame Katedrali'ne zarar verdi. Yapının bir çok yerinin çökmesine sebep olan yangın, tüm dünyayı üzüntü içinde bıraktı. Kısa bir süre sonra Fransız milyarderler, bu tarihi yapıyı kurtarmak için bir araya geldi. 

LVMH’in CEO’su Bernard Arnault, geçtiğimiz Salı günü binanın tamiri için €200 milyon bağış yapacağını açıkladı: “Arnault ailesi ve LVMH Grubu, bu ulusal trajedi için bir arada ve Fransa’nın sembolü olan bu önemli katedralin onarımı, mirasının korunması ve birliği için yardım edeceğine söz veriyor. Fransız Tarihinin temel bir parçası olan bu mimari yapının yeniden inşasına adanan fona toplam 200 milyon avro bağış yapılacak.”Dünyanın en büyük lüks marka grubu olan LVMH’in bünyesinde Celine, Christian Dior, Fendi, Givenchy, Louis Vuitton gibi markalar yer alıyor. Arnault’un bağış kararı üzerine, Salma Hayek’in eşi ve Kering Grubu CEO’su François-Henri Pinault da €100 milyon bağış yapacağını açıkladı. 

“Babam, François Pinault ve ben, Notre Dame’ın onarımı için Artemis fonundan €100 milyonluk bir bağış yapmaya karar verdik,” diye açıklama yapan Pinault; Gucci, Saint Laurent, Balenciaga ve Alexander McQueen gibi markaların bulunduğu Kering grubunun CEO’su. 

Bir çok haber kaynağı, Notre Dame’ın yapısının temellerinin kurtarıldığını söylerken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu önemli tarihi yapının onarılması için açıklamada bulundu: “Notre Dame yanıyor, bu üzüntüyü biliyorum ve bu acı tüm Fransızları etkiledi. Ancak bu akşam burada umuttan da bahsetmek istiyorum. Gururlu olalım çünkü bu katedrali 800’den fazla sene önce inşa ettik ve bu yapıyı yüzyıllar boyunca  büyüttük ve geliştirdik. Bu gece ciddiyetle söylüyorum: birlikte yeniden inşa edeceğiz.”