MODA GERİ DÖNÜŞÜMDE

H&M bu büyük projesiyle doğanın ve moda tutkunlarının daha da yakınına geliyor

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 16 Temmuz 2014
MODA GERİ DÖNÜŞÜMDE


Her sene tonlarca tekstil ürünü çöp olarak atılıyor. H&M, ürünlerin çevreye olan etkisini azaltarak, tekstil iplikleri için kapalı bir döngü yaratıyor ve tekrar kullanılmalarını sağlayacak teknik çözümler üretiyor. Böylece hem tekstilde çevreye saygılı döngüyü sağlamaya yardımcı oluyor, hem de zincirdeki sosyal projeleri desteklemek amacıyla kurduğu Conscious Foundation'ın arkasında duruyor: Her markadan, her şartta kıyafet kabul ediyor; siz yeter ki, markanın öncüsü olduğu bu sürdürebilirlik projesine, “modanın iyi sıhhati” için katkıda bulunun. Peki toplanan kıyafetlere ne oluyor? Konuyla ilgili merak ettiklerimizi, H&M Trend Koordinatörü Catarina Midby anlatıyor.

i-Collect hareketinin marka için nasıl bir kazanımı var?


Hem moda sektörü, hem de dünya için daha güçlendirilebilir bir gelecek sağlamak adına zekice davranmalıyız. Biz daha iyi seçenekler sunmak istiyoruz ve herkesin sürdürebilirlik kavramını anlamasını sağlamaya yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Sizce yaratıcılık mı yoksa materyaller mi modayı/ moda sektörünü yönlendiriyor?


İkisi de. Fakat “yaratıcılık”, kumaşları yaratıyor ve biz çoğu zaman henüz ortada olmayan kumaşları tasarlıyoruz. Bu yüzden de yakalamak istediğimiz etkiyi sağlayabilecek yeni yöntemler yaratmaya odaklanıyoruz. Özellikle bu dönemde, daha yeşil ürünler yaratmak için çok çalışıyoruz.

Hızlı modayla ilgili fikrinizi öğrenebilir miyim? Modayı ve moda endüstrisini nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz?


Bence moda sektörü hızlı modanın çok daha ötesinde. Özellikle internet, moda ve trendlerin akışını hızlandırdı, evet. Fakat bu sebeple herkes bir “moda bilirkişisi” konumuna oturdu. H&M kesinlikle hızlı modayla alakalı değil. Biz de tüm moda evleri gibi yaratıyor ve üretiyoruz. Trendler artık eskisi gibi önemli değil. Her şey kişisel stilden ibaret.

Modanın endüstriyel geleceğini nasıl görüyorsunuz? Moda endüstrisini ve alıcı kitleyi ne bekliyor?


Gelecekte daha yeşil materyaller, üretim aşamalarında gelişmeler ve kişisel stile daha fazla odaklanmak var. Biz her zaman modadan büyük zevk alacağız ve onunla birlikte eğlenmeye devam edeceğiz, kim olduğumuzu kıyafetlerimizle göstereceğiz. İşin güzelliği aslına bakarsanız bence sadece burada.

SILA GÜVEN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.