MODA VE EDEBİYATIN TUTKULU AŞKI

Edebiyatı moda ile buluşturduk ve sizler için tasarımcılara ilhamlarını sorduk!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 17 Temmuz 2014
MODA VE EDEBİYATIN TUTKULU AŞKI
Jane Austen'ın roman kahramanı Elizabeth Bennet acaba bugün yaşasaydı nasıl giyinirdi? Ya da Madame Bovary günümüzde hangi ayakkabılarla aşığı Rodolphe'a koşardı? Fransız gazeteci ve yazar Esther Henwood geçtiğimiz Temmuz ayında Norma Yayınları'ndan çıkan “Mode & Littérature” (Moda ve Edebiyat) adlı kitabında dünyaca ünlü 40 tasarımcıdan bu kez sevdikleri ya da ilham aldıkları bir yazar ya da roman kahramanı için tasarım yapmalarını istedi. Kelimelerle görselliğin bu çok estetik buluşmasında sizi ELLE Türkiye için seçtiğimiz tasarımcı ve çizimleriyle baş başa bırakıyoruz.

YAZ BUKEY


“Bu çanta Agatha Christie'ye çok yakışacak!”

Kim için tasarladı?


Polisiye edebiyatın kraliçesi Agatha Christie için pleksiglas çanta tasarlayan Yaz Bukey, cinayet romanlarına bayıldığını, özellikle Christie gibi bir yazarın kaleminden çıkmaysa esrarengiz kitapları zevkle okuduğunu anlatıyor.

Hangi edebi karakterle tanışmak isterdi?


“Hercule Poirot'yla tanışmak ve onun yerine geçebilmek için onu ortadan kaldırmayı çok isterdim. Ayrıca Agatha Christie'yle bir hafta boyunca Pera Palas Oteli'nde konuklamak çok zevkli ve heyecanlı olurdu.”

Vazgeçemediği aksesuar?


“Vücutlarını iyi taşımak için kadınlar stiletto'dan asla vazgeçmemeli!”~ VALENTINO


MARIA GRAZIA CHIURI: “Elizabeth Bennet'ın özgürlükçü düşüncelerini takdir ediyorum!”


PIERPAOLO PICCIOLI: “Anna Karenina dünyanın en romantik karakteri!”

Kim için tasarladılar?


Maria Grazia Chiuri, Jane Austen'ın Gurur ve Önyargı romanındaki Elizabeth Bennet için tasarlarken; Pierpaolo Piccioli de dünyanın en romantik karakteri olduğuna inandığı Anna Karenina için sihirli değneğini kullanıyor. Chiuri, Elizabeth Bennet'ın özgürlükçü düşüncelerini, kadınlara uygulanan baskıya boyun eğmemesini takdir ettiğini vurguluyor. Jane Austen'ın ayakları yerden kesecek cinsten romantizmini sevdiğini söylüyor.

Hangi yazarlarla tanışmak isterlerdi?


Maria Grazia Chiuri, Rahibe Teresa'nın biyografisinden çok etkilendiğini anlatıyor, “Keşke onunla tanışma şansım olsaydı” diyor. Pierpaolo Piccioli'nin en sevdiği roman kahramanıysa Saint-Exupery'nin Küçük Prens'i.~ ALEXIS MABILLE


“Bu elbise Albertine için!”

Kim için tasarladı?


Proust'un Albertine karakteri için büstiyer elbise tasarlayan Alexis Mabille, Fransız romancıdan çok etkilendiğini, onun romantik bakış açısını, yarattığı karakterlerin gerçekliğini çok sevdiğini anlatıyor.

Edebiyatla nasıl bir ilişkisi var?


Alexandre Dumas'nın “Üç Silahşörler”i Athos, Porthos ve Aramis'le tanışmak; Victor Hugo, Baudelaire ve Kafka'yla yan yana gelmek istediğini söylüyor: “Camille Claudel'le bir gün, Oscar Wilde'la bir hafta, Dorian Gray'le bir ömür geçirmek ne güzel olurdu!”

Moda ve edebiyatın geleceği hakkında ne düşünüyor?


“Edebiyat, kuşaklar arasındaki iletişim bakımından çok önemli. Ayrıca gerçekle kurguyu birbirine bağlıyor. Moda da tıpkı edebiyat gibi bir zaman dilimini anlamaya ve yorumlamaya katkıda bulunuyor.”~ MANOLO BLAHNIK


“Madame Bovary'nin cesaretini her zaman takdir ettim!”

Kim için tasarladı?


Ünlü Fransız yazar Flaubert'in Madame Bovary karakteri için koyu kırmızı saten ayakkabılar tasarladı. Blahnik, Bovary'nin “hassas, dengesiz, egoist ve narsist” kişiliğini çok sevdiğini anlatıyor: “Fantezileri ve doyurulmamış arzularıyla aptal bir kadın gibi görünse de, onun sıradanlığa karşı cesur duruşunu her zaman takdir ettim. O, tıpkı Anna Karenina gibi, aşkına tutkuyla sahip çıkıyor.”

Sevdiği yazarlar kimler?


“Flaubert, Balzac, Dickens, Dostoyevski, Tolstoy ve Proust vazgeçemediğim yazarlardan. Güncel isimlerden Amerikalı Gore Vidal'ın kitaplarını takip ediyorum.

Edebiyat, hayatında ne şekilde var oldu?


“Federico Garcia'nın şiirleri bana her zaman ilham verdi. Çocukken annemin bana ve ablama Garcia'nın ‘Romancero Gitana' şiirinden bölümler okuduğunu hatırlıyorum.”~ PETER COPPING


“Jane Eyre, tutkuları ve bireyselliğiyle çok özel bir kadındı!”

Kim için tasarladı?


Charlotte Bronte'nin Jane Eyre karakteri için kristal berraklığında uzun bir elbise tasarladı. Copping, tutkuları ve bireyselliğiyle öne çıkan Jane Eyre'e hayran olduğunu gizlemiyor.

Hangi yazarlarla vakit geçirmek isterdi?


“Nabokov'un Lolita'sı Dolores Haze'la bir gün, Charles Dickens'ın ‘Büyük Umutlar' romanındaki Miss Havisham'la bir hafta, Thomas Hardy'nin Tess'iyle bir ay, James Matthew Barrie'nin yarattığı masal kahramanı Peter Pan'la bir ömür geçirmek isterdim.”

Bir gardırobun vazgeçilmez aksesuar ya da kıyafeti?


“Küçük siyah elbise.”

SELİN MİLOŞYAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.