Moda ve Tasarım Üzerine

Hüseyin Çağlayan akademideki söyleşide soruları yanıtladı.

Dünyaca ünlü Türk moda tasarımcısı Hüseyin Çağlayan, modanın gelişmiş ülkelerde çok daha hızlı bir şekilde geliştiğini belirterek, “İtalya tarım toplumundan ekonomi toplumuna geçişini bizden çok daha önce tamamladığı için Türkiye’nin önünde yer alıyor. Ancak Türkiye'de bu yönde çok önemli gelişmeler yaşıyor. Ekonomi toplumuna geçiş tamamlandıkça Türkiye, dünya modasından daha geniş pay alacak. Öte yandan yaşlı Avrupa tarih içinde ölürken Türkiye genç bir Cumhuriyet olmanın avantajını yaşıyor,” dedi.

 Londra, Milano gibi merkezlerin bulunduğu ülkelerin ekonomilerinin dönüşüm süreçlerini tamamladıklarını ifade eden Çağlayan şöyle devam etti, “Kuruluş tarihi çok daha eski olan Avrupa ülkeleri yavaş yavaş tarih içinde boğuluyor. Avrupa bundan dolayı ölüyor. Türkiye genç bir Cumhuriyet ve hep geleceğe bakıyor. Gelecekse kimliksiz bir kavram. Yeni olanın bu gelecek içinde şansı daha yüksek. Bu nedenle Türkiye bulunduğu coğrafyada büyük avantaja sahip.”

Hüseyin Çağlayan, bir soru üzerine, acı bir gerçek olsa da moda endüstrisinin elit bir zümreye bağlandığını söyleyerek, bu işte başarılı olabilmek için çevrenin önemine dikkat çekti.

Çağlayan, işine kendini adamış ve işinde iyi olan kişilerin, bu dezavantajı mutlaka tersine çevireceğini sözlerine ekledi.