MODANIN İKİ DEVİ

Lagerfeld ve Yves Saint Laurent, bakın kimlerden etkileniyor

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 04 Mart 2014
MODANIN İKİ DEVİ
KARL LAGERFELD


<#text> At kuyruğu topladığı saçları, parmaksız deri eldivenleri ve siyah gözlükleriyle o, bir moda fenomeni. 78 yaşındaki Alman tasarımcı Karl Lagerfeld, 1983 yılından beri Chanel'in başında.


<#text> “Catherine Pozzi'ye Vionnet tarzı bir elbise armağan ettim!”


<#text>
Kim için tasarladı?
<#text>


<#text> 20. yüzyılın başlarında Fransa'da yaşayan şair Catherine Pozzi için konuşturuyor bu defa yaratıcılığını Karl Lagerfeld: “Burjuva sınıfına mensup bu akıllı, eğitimli, yetenekli ve zarif kadın; 1920'li yıllarda ünlü şair Paul Valery'yle tutkulu bir ilişki içine girdi. Onu Valery'yle ilk karşılaştığı gece, üstünde Madeleine Vionnet ruhu taşıyan bir elbiseyle hayal ettim.” Dünden bugüne edebi zevkleri üzerine... Eğitim yıllarında Racine'in şiirlerinden çok etkilendiğini, Titus ve Berenice arasındaki tiratları hala unutmadığını vurguluyor. Emily Dickinson'dan, Virginia Woolf'tan, Rilke'den, Henry James ve Edith Wharton'dan asla vazgeçmediğini anlatıyor: “Hayatım kitaplar üzerine kurulu. Ama güncel yazarları fazla takip etmiyorum. Tasarımcı ve mimar Zaha Hadid, Tadao Ando, Martin Szekely ve Marc Newson'un işlerini çok beğeniyorum.”


<#text>


<#text> Modanın geleceğini nasıl görüyor?


<#text> “Giyinmeye devam ettiğimiz sürece modanın geleceğinden endişe etmeye gerek yok! Edebiyatın ileride nasıl bir anlam kazanacağına gelince; bu kısmı biraz belirsiz ve flu görüyorum.”~ YVES SAINT LAURENT


<#text> Moda dünyasının 21'inci yüzyılda yetiştirdiği en önemli tasarımcılarından olan, kadınlara maskülen kıyafetleri sevdiren Yves Saint Laurent, 2008 yılında hayata veda etti.


<#text> PIERRE BERGE:<#text> “Yves Saint Laurent edebiyattan asla vazgeçmedi!”


<#text> Yves Saint Laurent'ın moda ve edebiyatla ilişkisi Fransız modacının edebiyatla her zaman sıkı bağları olduğunu anlatarak söze başlıyor Fransız tasarımcı ve markanın kurucularından Pierre Berge: “Edebiyat Laurent'ın hayatını ve tasarımlarını her daim etkiledi. Cocteau, Proust, Aragon ve Apollinaire'e ithafen hazırladığı koleksiyonlarda da bu sıkı ilişkiyi görmek mümkün. O edebiyattan asla vazgeçmedi.”


<#text>


<#text> Kim için tasarladı?<#text>


<#text> Yves Saint Laurent bu siyah elbiseyi 1971 yılında Proust balosuna (Proust'un 100'ncü doğum yıldönümünü kutlamak için Baron Guy de Rothschild ve eşi tarafından düzenlenen gece) katılan Helene Rochas (Rochas parfümlerinin kurucusu) için özel olarak tasarladı.


<#text> Sevdiği yazarlar kimdi?<#text>


<#text> Pierre Berge, Laurent'ın Proust ve Stendhal'i severek okuduğunu; Fabrice del Dongo, Natasha Rostov, Anna Karenina ve Prens Mişkin'in sevdiği roman kahramanları arasında yer aldığını söylüyor.


<#text>


<#text> Selin MİLOŞYAN Fotoğraflar: Fondation Pierre BERGE – YVES SAINT LAURENT, Pierre BOULAT / COSMOS, Peter LINDBERG, COURTESY OF THE PHILADELPHIA MUSEUM OF ARTS, Michael ROBERTS, Serkan EMİROĞLU, Inez VAN LAMSWEERDE & VINOODHMATADIN, DR/FENDI, Chrıstophe ROUE, Wayne MASER, Karl LAGERFELD, Patrick DEMARCHELIER, Sophia SANCHEZ & Mauro MONGIELLO

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.