MOSCHINO'NUN KUKLALARI

Jeremy Scott, yeni koleksiyonu için bir kukla şovu tasarladı!

Sürrealizm Manifestosu 2020’ye taşındı! Kuklalar, 1930’lu yıllarda Sürrealizm ve modanın buluştuğu dönemin en belirgin nitelikleri arasındaydı. Tiyatrolarda ve sürrealist eserlerde kullanılan kuklalar, dönemin simgeleri arasında yer alıyor. Savaş sonrasında seyahat eden sürrealizm sergilerinde görülen kuklalar, neredeyse 100 yıl sonra Moschino defilesinde görüldü! Gerçek modeller yerine kuklalar ve bebekler kullanan tasarımcılar edasıyla Jeremy Scott da pandemi döneminde belki de en yaratıcı gösterim şekli ile karşımızdaydı. 

Haftasonu Moschino’nun İlkbahar Yaz 2021 koleksiyonunu sunan Jeremy Scott, fiziksel defileler tercih eden veya dijitale yönelen markaların aksine oldukça farklı bir tema seçti: kukla şovu! Pandemi şartları altında yaratıcı sınırlarını zorlamak durumunda kalan tasarımcılar, her sezon izlediğimiz ‘büyüleyici’ şovlar ile eş değer tema arayışına girdiler. Tıpkı birkaç ay önce Dior’un minyatür giyim koleksiyonu gibi, Moschino’nun yeni defilesi moda severlerin beğenisini topladı. Artırılmış gerçeklik şovları, TikTok ve Instagram canlı yayınları, seyircisiz defileler derken modadaki son durağımız kuklalar oldu!

Geçirdiğimiz bu zorlu döneme renk katan Jeremy Scott, ‘Strings Attached’ adlı defilesi ile mecaz yaparak Moschino tasarımlarını kuklalar üzerinde sergiledi. Sosyal sabırsızlık, pandemi ve gelecek kaygısı içinde debelenen dünyaya fantastik bir hediye vermek istediğini söyleyen Scott, birkaç dakika olsa da yarattığı küçük moda dünyası ile izleyenleri mutlu etmek istediğini belirtti. Karantina sürecinden birkaç hafta önce ilkbahar koleksiyonu için haute-couture temalarını incelemeye karar veren Scott, modanın tarihine ve değişimine dikkat çekmek istediğini söyledi. Karantinadan sonra geleneksel bir defilenin seçimler arasında olmadığını anlayan Scott, moda tarihinde yaptığı araştırmalarda sürrealizm etkisinin öne çıktığını gördü. Önceden dediğimiz gibi ‘Theatre de la Mode’ kuklalı tiyatrolardan ilham alan Scott, Parisli tasarımcıların II. Dünya Savaşı sonrasındaki finansal problemler ve seyahat sınırları sebebiyle dünyaya gezen bir kuklalı tiyatro yollamalarını yeni koleksiyonunun ilham kaynağı olarak seçti. 


Tam olarak bir savaştan çıkmamış olsak da geçirdiğimiz dönemin seyahat kısıtlamaları ve sosyal mesafe koşulları, ‘Theatre de la Mode’ dönemi ile oldukça paralel. Fiziksel defilelerin yarattığı etkiyi daha büyülü bir şekilde yaratmaya karar veren Scott, Moschino’nun sürreal esintisini özüne döndürdü. Creature Shop ile birlikte en sevdiği modellerin kuklalarını tasarlayan Scott, bu kuklalar için 40 farklı görünüm tasarladı. Önce normal bedenlerde tasarlanan ve dikilen kıyafetler, daha sonra kukla boyutuna uyarlandı. Modellerin yanı sıra ön sırada oturan isimlerin kuklalarını da tasarlayan Scott, kendi kuklasını yaratmayı da unutmadı! Defile videosunda ön sırada Nina Garcia, ve Hamish Bowles gibi sektör liderlerinin kuklaları görülürken şovun tamamı bizi hem moda tarihi yolculuğuna hem de küçüklüğümüze götürdü. Adeta tüm küçük kızların moda rüyalarını canlandıran kuklalı defile, İlkbahar Yaz 2021 koleksiyonları arasında en fantastik olanı diyebiliriz!


Özgün estetiğini kaybetmeden kukla boyutuna tasarlanan kıyafetler, haute-couture esaslarına atıfta bulunurken, rengarenk kokteyl elbiseleri ve pelerinler izleyenleri büyüledi. 18. Yüzyıl ilhamlı işlemeli kıyafetlerin yanı sıra Moschino’nun ikonik fermuarlı tasarımlarını gördüğümüz İlkbahar 2021 koleksiyonunda hacimli elbiseler ve etekler öne çıktı diyebiliriz. Altın işlemeler, pembeler ve maviler ile en büyülü peri masallarını andıran koleksiyon, Moschino’nun dinamik ama aynı zamanda sanatsal etkisini sürdürdü.