MUTLULUĞUN MARKASI FONFIQUE

Ceylan Kolat, yarattığı desenlerle gülümsetiyor ve enerji veriyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 19 Kasım 2014
MUTLULUĞUN MARKASI FONFIQUE


Ceylan Kolat'ın annesi, onu daha çocukken “Fonfique Hanım” diye severken yıllar sonra kızının Fonfique adlı desen odaklı bir tasarım markası yaratacağını elbette bilemezdi. “Aslında ‘fonfique' kelimesinin bir anlamı yok. Annem beni ilk defa kucağına aldığında takmış bu ismi. Sanırım kelimenin söylenişi hoşuna gitmiş” diye anlatıyor Kolat, markasının isim hikayesini. İki-üç yaşında çizmeye başlayan Ceylan Kolat, 11 yaşında moda tasarımcısı olmaya karar veriyor. Ama kıyafetlerin modellerinden çok renk ve desenler ilgisini çekiyor. Ve enerjik, ilham veren desenlerin dünyasına doğru çeviriyor rotasını. Çizdikçe mutluluk saçıyor. “Fonfique hayata gülümseyerek bakmanız için tasarlandı” derken gözlerinin içi gülüyor 28 yaşındaki desen tasarımcısının. Annesinin küçük kızı “Fonfique Hanım”ın doğaya övgü niteliğindeki desenleri şimdi Fonfique'le hayat buluyor, mutluluk ve pozitif enerji veriyor, tıpkı Ceylan Kolat gibi..

Milano'da Istituto Marangoni'de moda tasarım bölümünde eğitim alıp Istituto Europeo di Design'da illüstrasyon bölümünden mezun oldunuz.


Mezun olduktan sonra yine Fonfique ismi altında takvim ve ajandalar tasarladım. Sonra İngiltere'ye Central Saint Martins'e desen ve illüstrasyon üzerine ders almaya gittim. Dönünce Türkmen Group'ta desen ve baskı üzerine çalıştım. Çizimlerin veya figürlerin birbirini tekrar etmesi ve bağlanarak yaptıkları uyum hoşuma gidiyor.

Stella McCartney'nin çocuk koleksiyonunda illüstrasyon yapma şansı yakalamışsınız.


İngiltere'deyken, çizimlerimden online bir portfolyo oluşturmuştum. Stella'nın ilk çocuk koleksiyonunu yaptığı sırada ekibinden biri çizdiğim tavşanı görmüş. Tavşan karakterime kendi koleksiyonundaki kıyafetleri giydirmemi istemişlerdi. Çok keyifli bir çalışma oldu.

Mart 2014'ten beri kendi markanız Fonfique'in başındasınız. Ürün gamında küçük deri aksesuvarları barındıran Fonfique, cüzdan, el çantası, kartvizitlik, usb ve makyaj çantası gibi parçalarla dikkat çekiyor. Desenlerse hep çok renkli.


Evet renk ve desenlerle neşe katmayı amaçlıyorum. Her koleksiyon doğa üzerine dinamik çizgilerle yaratılıyor. Fonfique, kendini şımartmayı seven, desenlerden keyif alan, hayal dünyası geniş kadınlara hitap ediyor.

SELİN MİLOŞYAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.