NASIL ALMALI: GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ

Bir güneş gözlüğünün peşindesiniz... Evet ama en güzelini nasıl seçeceksiniz?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 11 Temmuz 2014
NASIL ALMALI: GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ


Şüphesiz güneş gözlükleri, yazın en önemli aksesuarı. Özellikle de, gözlük formlarının alabildiğine özgürleştiği bu sezonda! Öte yandan podyumda görüp beğendiğimiz gözlükler kendi yüzümüzde denediğimizde hayal kırıklığı yaratabiliyor. Buradan yola çıkarak, gözlük seçiminde size yardımcı olacak bir kaç öneri hazırladık! İşte yüze göre gözlük seçimi ve designer gözlük alırken dikkat edilmesi gerekenler!

1 YÜZ ŞEKLİNİZİ BELİRLEYİN


Kalp, oval, yuvarlak, kemikli! Her gözlük her yüze yakışmaz. Sizin yüzünüze en yakışan gözlüğü belirlemenin yoluysa yüz şekli... Saçlarınızı sıkıca geriye alın ve yüzünüzü inceleyin. Sonra da seçiminizi yapın! 


-Kalp şeklinde yüz: 60'ların “cat-eye” denilen yukarı doğru çekik gözlük modeli tam size göre.


-Oval Yüz: Oldukça şanslı bir yüz şekliniz var. Farklı formlardaki tüm gözlükler size yakışacaktır bizim önerimiz ise bir klasik Aviator.


-Yuvarlak yüz: Dar çerçeveli ve oldukça büyük kare gözlükler sizi harika bir görünüme kavuşturacak.


-Kare ve yuvarlak yüz: Sezonun modasından yuvarlak ve oval gözlükler yüz şeklinize tam uyacaktır.

2 YÜZÜNÜZE OTURUŞUNA DİKKAT EDİN


Sanılanın aksine gözlük kaşlarınızı kapatmamalı. Rahat kullanabilmeniz için ağırlığı sadece burnunuza değil kulaklarınıza da dengeli dağılmalı ve kirpikleriniz gözlük camına değmemeli!

3 BOL BOL MODEL DENEYİN


Tıpkı abiye alırken olduğu gibi gözlük alırken de ummadığınız bir model size en yakışacak seçim olabilir. 'Asla' dediğiniz modelleri bile deneyin. Kalıpların dışındaki seçimlere de şans verin!

4 UV IŞINLARINDAN KORUYANLARI SEÇİN


Evet şık ve trendy modelleri seviyoruz. Ama üzerinde UV korumalı etiketi yoksa bilin ki bu gözlük gözlerinizi korumak yerine daha da hassaslaştıracak. Özellikle güneşlenirken ya da araba kullanırken pek de işinize yaramayacak!

5 CAM RENGİNİ SEÇERKEN, BUNLARI UNUTMAYIN


Cam rengi seçiminiz trendleri takip etmenize engel değil! Bu notları aklınızda bulundurun: Gri camlar ışık yoğunluğunu azaltır. Kahverengi camlar kontrastı arttırır. Sarı veya amber rengi camlar kontrast konusunda çok daha iddialıdır. Bu nedenle araba kullanırken tercih etmemenizde fayda vardır zira yanıltıcı olabilir. Kırmızı veya oranj camlar beyaz veya aydınlık ortamlardaki ışığı dengelemekte faydalıdır... 

EMEL OKŞAR

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.