OCEAN’S 8 KOLYESİNİN ARKASINDAKİ HİKAYE

Cartier’in arşivlerinden muhteşem bir tasarım çıktı ve Ocean's 8'e ilham oldu.

Ocean’s 8 bu hafta Türkiye’de vizyona giriyor.

Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway, Mindy Kaling, Sarah Paulson, Rihannna, Helena Bonham Carter ve Awkwafina gibi yıldızların başrolde olduğu film, son dönemlerin en çok konuşulan yapımları arasında yer aldı.

 

Met Gala’da bir mücevher hırsızlığını konu alan filmin odak noktasındaki kolyenin adı Toussaint. Filmde kullanılan parça gerçek olmasa da, tasarımı ve ismi var olan bir parçadan esas alındı. 1931’de Jacques Cartier tarafından Nawaganar’ın Maharaja’sı için yapılan kolyenin orijinali tarihte kayboldu ve hiçbir yerde bulunamadı. Cartier’in arşivinden çıkarılan çizimler, Paris’teki mücevher mağazasında sekiz haftada yapıldı. 

Gerçeği, günümüz oranı ile $150 milyon Queen of Holland adında 136.25 karat beyaz ve mavi pırlantalar içerirken, film için yapılan replika için kübik zirkon kullanıldı. Cartier’in 1933’teki mücevher departmanı direktörü Jeanne Toussaint’ın ismini alan ünlü kolyenin ismi Ocean’s 8 filminde de kullanıldı. Filmin mücevher partneri olan Cartier, Ocean’s 8 için birçok vintage mücevher kullandı. Queen of Holland pırlantaları kadar gösterişli olmasa da, filmdeki Toussaint kolyesi gözlerinizi kamaştırmaya yetiyor!.