OY KULLANMAK ÇOK 'COOL'!

OY KULLANMAK ÇOK 'COOL'!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 28 Şubat 2014
OY KULLANMAK ÇOK 'COOL'!


Hangi partiyi ve görüşü desteklediğinizin önemi yok. Tüm görüşlere saygı demokratik bir seçim ortamının ilk şartı... Öte yandan, oyunuzu kullanmadan veya ona sahip çıkmadan şikayet ediyorsanız ya da oyunuzu kullandıktan sonra ‘Acaba doğru sayılacak mı?' endişesi taşıyorsanız şimdi bunu değiştirme, oyunuza tam olarak sahip çıkma şansınız var... Nasıl mı?

ORGANİZASYONUN AMACI
Oy ve Ötesi, yaklaşık iki ay önce tamamen bunun kurulmuş bir organizasyon. Oluşumun üç temel amacı var:


- Hepimizi oy kullanmaya teşvik etmek...


- Seçmenlerin adayları tanımasını, onların fikirlerini dinleyerek bilinçli tercih yapmasını sağlamak


- Oylama ve sayım süreçleri konusunda eğitim alacak gönüllülerin sandık görevlisi olarak oylara sahip çıkmalarını teşvik etmek... Yerel seçimlere bir aydan biraz fazla bir süre kalmışken ilk atabileceğiniz adım, sandık başında gönüllü gözetmen olmak. Hiçbir siyasi partiyi temsil etmeyen ve hiçbiriyle bağlantısı olmayan organizasyon seçim günü, 33.000'e yakın gönüllüyü, İstanbul genelinde sandık başına yollamayı hedefliyor. Böylece açılan her oy, gözetmenler tarafından kayıt altına alınabilecek ve www.oyveotesi.org üzerinden paylaşılacak.

NEDEN KATILMALI
Bu organizasyonun önemini vurgulamak için 2011 seçimlerinde 52 milyon seçmenin 10 milyona yakın oyunun geçersiz veya kullanılmamış olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Toplam oyların yüzde 20'sine denk gelen bu sayı hiç de küçümsenmeyecek bir oran... Yerel seçimlerde denemesi yapılacak olan organizasyon başarılı olması halinde daha sonra Türkiye geneline yayılacak.

NASIL KATILMALI
Seçim günü sandık başında gözetmen olmak isteyen İstanbulluların, ‘Oy ve Ötesi' platformuna kayıt olmak için www.oyveotesi.org sitesine girmesi, kullanımı kolay kayıt adımlarını takip ettikten sonra gönüllü çalışmak istediği ilçeyi seçmesi yeterli. Kayıt olmak oldukça kısa ve kolay. Ayrıntılı bilgi ve sorularınız içinse adresler şöyle:

www.oyveotesi.org 

www.facebook.com/oyveotesi

www.twitter.com/oyveotesi

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.