ÖZGÜR RUHLAR

Yan yollardan başarıya ulaşanlar

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 21 Şubat 2014
ÖZGÜR RUHLAR
<#text>Moda onlar için bir iletişim yolu, insanlarla bağ kurmalarına yarayan bir araç. Ve moda tıpkı insanlar gibi doğduğunda ölmeye mahkum. Modayı bir amaç değil araç olarak kullanmanın peşinde altı genç isim, kendi markalarını kuruyor, sektörün dayattığı ana yolu değil; yan yollardan ilerlemeyi tercih ediyorlar. Hem zaten neticede tüm yollar aynı noktaya çıkmıyor mu?~ ESRA KURTÇU/MONOCHROM


<#text> “Bu yolu seçtim, çünkü daha özgürsün ve kendinle baş başasın. Neticede tüm yan yollar tek bir ana yola bağlanıyor.”


<#text> 2012 yılında Mimar Sinan Üniversitesi'nden mezuniyetinden hemen önce “KOZA Genç Tasarımcılar” yarışmasında ikinci oldu. Mezuniyetinin hemen ardından ise, Monochrom'u açtı.


<#text> NEDİR? Giysi tasarımı yapıyorum.


<#text> NEREDE? Hızla büyüyen ve son derece kozmopolit bir mini şehir haline gelen Kadıköy'de, üç ay önce açtığım butiğim Monochromstore'da ve yakın zamanda online satışta. Beni ararsanız, üst kattaki atölyedeyim.


<#text> GELECEKTE NE VAR? Butik için yeni tasarımlar ve İstanbul Moda Haftası'nda kış koleksiyonu sergilemek var.


<#text> KİMİN İÇİN TASARIM? Tek tip görünümlerden sıkılanlar, “mutfaktan çıkana” hemen ve korkmadan dokunmak isteyenler için.


<#text> MODA 101: Ona dair değerler her geçen gün tekrar tekrar yerinden ediliyor. Doğarken ölmeye mahkum, tıpkı insanlar gibi ve kısaca: “New Look' tüketicilik.”~ GÜNEŞ ENGİN VE SEZİN İZMİT/SIX TIMES FIVE


<#text> “Sezin'in çoraplarla ilgili geçmişi vardı. Ben de grafik tasarım ve illüstrasyonla uğraşıyordum. Bir gün ‘Neden kendi markamızı çıkarmıyoruz?' diye bir teklifle geldi. Bağımsız bir proje olması en ilgi çekici yanıydı.”


<#text> Nasıl bir satış rotası çizeceklerini düşünürken; sürpriz bir şekilde, yurt dışı da dahil olmak üzere, hiç beklemedikleri yerlerden markaya dair çok hızlı talepler geldi.


<#text> NEDİR? Çorap tasarımı yapıyoruz.


<#text> NEREDE? Ofisimiz, Bebek'te küçük bir apartman dairesi. Çok yakın zamanda Türkiye'de ve yurt dışındaki minik cool butiklerde ve mağazalarda 6x5'i görebilirsiniz.


<#text> GELECEKTE NE VAR? Şimdilik çorapla yola çıktık, daha sonrasında koleksiyona tişört, bez çanta, beyzbol şapkası gibi ürünleri de ekleyerek yolumuza devam etmeyi düşünüyoruz. Satış açısından da sadece Türkiye'yle sınırlı kalmak istemiyoruz.


<#text> KİMİN İÇİN TASARIM? Detayları öne çıkarmayı ve tasarımı seven genç insanlar için.


<#text> MODA 101: Modayla pek ilgilenmiyoruz. Biz kafamıza göre takılıyoruz.~ ECE GÖZEN/ECE GÖZEN


<#text> “Sektörün bilinen ana yolunu değil de yan yolu tercih ettim; çünkü kendimi ifade etmenin en net yöntemi buydu.”


<#text> 2013'ün başında kendi markasını kuruyor. 2012'de İstanbul Moda Haftası'nda ilk sunumunu gerçekleştiriyor. Berlin Moda Haftası'nda ise, 2014 yaz koleksiyonunu sergiliyor.


<#text> NEDİR? Giysi tasarımı yapıyorum.


<#text> NEREDE? Nişantaşı'ndaki İstanbul Fashion Incube Showroom'unda ve online satışta, www.muuse.com'da.


<#text> GELECEKTE NE VAR? “Ece Gözen” markasını tam anlamıyla ifade edecek, dünyanın önemli noktalarında açılacak konsept mağazalar.


<#text> KİMİN İÇİN TASARIM? Feminenliklerini sportif görünümlerin arkasına saklayabilen; bunu tercih eden, güçlü ve özgüvenli kadınlar için.


<#text> MODA 101: Moda benim insanlarla iletişim kurduğum bağ.~ NAZLIHAN VE ŞAFAK KOCAOĞLU/MUNA


<#text> “Kendimizi özgürce ifade ederken kadınlara ilham veren, bağ kurabilecekleri bir marka yaratma fikri bizi heyecanlandırıyor. Size hayat enerjisi ve anlam katan bir fikirle uzun zaman yatıp kalktığınızda bu bir seçim olmaktan çıkıyor, önünüzde gideceğiniz tek yol kalıyor.”


<#text> Muna, birçok blogda ve yabancı moda yayınında yer aldı. Yurt dışındaki bazı üst segment mağazalarda satışları başlamak üzere. Böylelikle Muna, iki kız kardeşin planladığından önce yurt dışına açılmaya hazırlanıyor.


<#text>


<#text> NEDİR? Muna, bir ayakkabı markası. Kadınların ihtiyaçları ve hayallerinden yola çıkarak, feminen ve kullanışlı ayakkabılar tasarlıyoruz. Deri üreticisi bir aileden geldiğimiz için kullandığımız deriyi kendimiz seçiyoruz ya da özel olarak üretiyoruz. Tamamı el işçiliğiyle yapılan ayakkabılarda deriyi farklı materyallerle birlikte kullanarak tasarımı zenginleştirmeyi seviyoruz.


<#text> NEREDE? www.lidyana.com, www.mecrea.com ve www.tarzimon.com sitelerinde satılıyor. Önümüzdeki günlerde Asmalımescit'teki ofisi açılıyor.


<#text> GELECEKTE NE VAR? Haute couture tasarımlar ve çılgın fikirler!


<#text> KİMİN İÇİN TASARIM? Karakterli, hayallerinin peşinden giden, güçlü ve en önemlisi de “özgür” kadınlar için.


<#text> MODA 101: Moda sanatla yakın ilişki içinde bir iletişim biçimi. Kişiliğin ve toplumun yansıması.


<#text>
Sıla GÜVEN Fotoğraflar: Merve AĞAZAT

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.