PARIS DİJİTAL MODA HAFTASI'NIN AÇILIŞINI NAOMI CAMPBELL YAPTI

Naomi Campbelli moda sektörünü eşitliğe çağırdı…

Pazartesi günü Paris Dijital Moda Haftası'nın açılışını yapan Naomi Campbell, moda sektörünü hem podyumda hem de ötesinde eşit olmaya çağırdı. Daha önce sektördeki ırkçılık hakkında birçok kez konuşan Campbell, paylaşılan videoda ‘Phenomenally Black’ yazılı bir tişört giyerek, “Daha eşit bir sektör inşa etme zamanı geldi” diye vurguladı. Amerika’da başlayan ‘Black Lives Matter’ hareketinin modada sürdürülmesi gerektiğinin altını çizen Campbell, “Bu şimdi başlayan bir konuşma ve gerektiği kadar uzun sürecek. Ülkelerimizi oluşturan çok sayıda kimliğin dahil edilmesini zorunlu kılmak bizim elimizde ve bunları dahil etmek daha önce hiç olmadığı kadar önemli, bu geçici olmamalı.” dedi. 


1990’lı yılların süper modelleri arasında olan Naomi Campbell, kariyerinin başlarında yaşadığı ayrımcılık hakkında hiçbir zaman sessiz kalmamıştı. Süper model furyasına dahil olmasına rağmen tek siyahi top model olduğunu vurgulayan Campbell, “Dünyanın top modelleri arasında olabilirim ama hiçbiri ile eşit para almıyorum.” demişti. 1999 yılına kadar kozmetik şirketleri ile anlaşma yapamayan Campbell, zamanında Guardian gazetesine verdiği röportajda “Bu sektör satış yapmaktan ibaret ve bunu sarışın mavi gözlü kızlar ile yapıyorlar.” demişti. 

Fransız Moda ve Haute Couture Federasyonuna hazırlanan video için de aynı cümleleri yineleyen Campbell, “Eşitlik ve çeşitlilik mücadelesi hem moda sektöründe hem de toplumumuzda uzun bir süredir devam eden bir savaş,” dedi. Hala kat edilmesi gerekilen bir yol olduğunun altını çizen Campbell, tüm moda sektörüne çeşitlilik konusuna odaklanmaları çağrısı verdi. Tanıştığı ve her zaman saygı duyduğu Güney Afrikalı lider Nelson Mandela’nın sözlerini kullanan Campbell, “Mandela aksiyon olmadan vizyonun bir hayal olduğunu söylemişti ama aksiyon ile beraber vizyon dünyayı değiştirebilir,” dedi.

Etİketler