PEMBE SEVGİLİM

Kış biterken, hangi renkleri ve trendleri geride bırakıyoruz?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 31 Mart 2014
PEMBE SEVGİLİM
Bu yazımda size bitmekte olan kış sezonunun çarpıcı renk paleti içine sıkışmış ve hemen tüm tasarımcılar tarafından koleksiyonlarının bir yerine serpiştirilmiş bir renkten bahsedeceğim. Artistik termolojide “pozitif olma, dişilik, romantizm, mutluluk, sevgi ve gençlik, tazelik” gibi terimlerle sembolize edilen “pembe”den. Soğuk kış günleri nerdeyse geride kaldı. New York, Londra, Milano ve Paris gibi şehirlerde, moda dünyasına yön veren marka ve tasarımcılar 2014 yaz sezonu koleksiyonlarını çoktan sundular ve vitrinlerde yerlerini aldılar. Ama bu kışı nasıl geçirdik? Hangi renkler ve trendler öne çıktı?


2013-2014 kış sezonu çeşitli trend ve yeniliklerle tüketicinin alışveriş içgüdüsünü dürten bir sezon oldu. Kış sezonlarının olmazsa olmazı siyah, yine renk paletinin baş köşesinde hükmünü sürdürdü. Ayna önünde insana “tamamdır” hissini veren siyah, 1940'lı yılların “kalem tayyör” görüntüsü başta olmak üzere her haliyle huzurunuza çıkardı: Kürk, erkek pijamalarından esinlenilmiş pantolon takımlar, deri perfecto ve montlar...


Daha neler mi vardı? Neler yoktu ki! Ekoseler, rock ve militer çağrışımlar, vazgeçilmez leopar desenler, kürk, altın rengi ve daha nice eğilimler.~ PEMBE GİYİNDİK, PEMBE DÜŞÜNDÜK!


Ancak ben bu yazımda sizlere kış sezonunun çarpıcı renk paleti içinde parlayan bir renkten bahsedeceğim: Pembe. Fantastik edebiyat türündeki eserleriyle tanınan Belçikalı yazar Jean Ray'in “melez renklerin en romantiği” olarak tanımladığı bu güzel renk, tozpembeden magenta ve Çingene pembesine kadar kullanılDI 2013-2014 kış sezonu koleksiyonlarında.


Derginiz ELLE'in Fransız edisyonu da, kış sezonu eğilimlerini “think pink” olarak özetliyor; “pembe giyinelim, pembe düşünelim” dercesine.


Lanvin'in başarılı tasarımcısı Alber Elbaz imzalı teknik kumaştan tasarlanmış kolsuz pembe kadife elbise, benim favorim oldu. Chanel, pembe tüvit kısa çan etekli tayyör modeliyle göz doldururken; Miu Miu'nun tasarladığı bol kesimli, belden kemerli pembe astragan manto da ilgi çekiciydi. Yeniden canlanmaya başlayan Fransız markası Carven'se değişik kuplar ve pembe renk paletindeki mantolarıyla sezonun çekingen rengini ön planda tuttu.


Prada, pembe rengi beyaz perdenin unutulmaz sembolü Brigitte Bardot'yu anımsatan modellerine uygularken; Fendi'den Marc Jacobs'a birçok tasarımcının koleksiyonunda bu rengin izlerini bulmak mümkündü. Tom Ford'sa biraz daha ileriye giderek tamamen patchwork çalışılmış pembe tonlarındaki tayyörüyle kime göz kırptı bilinmez; ancak “total look” çizmeleri de görünce “too much” dememek elde değildi!


Böylece; Chanel'den Lanvin'e, Miu Miu'dan Carven'e, Prada'dan Dior'a bütün büyük markaların etkisiyle pembe bir kışı geride bıraktık.

Alex AKİMOĞLU

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.