PRADA İLKBAHAR / YAZ 2020 DEFİLESİ

Defilenin atmosferi ve koleksiyonun esintileri...

İlkbahar Yaz 2020 defilesi için OMA/AMO mimari tasarım şirketi ile bir araya gelen Prada, geometrik desenli ve canlı renkli bir defile ortamı hazırladı. Fondazione Prada’nın ‘Deposito’ bölümünü yaz ışıltısı ile aydınlatan AMO, seyircilerin şov alanına yükselerek çıkabilecekleri bir platform hazırladı. Adeta mekana panoramik bir görüntü veren bu platform, balkon olarak kullanılabilirken, ilk defa yapılan kurulum salonun tüm alanını kapladı. Renkli seramik fayanslar ile kaplanan bina, pikselli bir parlaklık görüntüsü yaratarak izleyenleri büyüledi. 

Prada İlkbahar Yaz 2020 Defile Ortamı (Prada)

Eğimli gelen ışık, sahnedeki fayansların yansımasını büyütürken, sütunlardaki altın yaprak detaylarını ortaya çıkardı. Odadaki sıcak parıltı, zemin üzerinde minik noktalar ve uzun gölgeler ile tam bir yaz ortası havasını uyandırdı. 

Döşeme motifleri ile iç içe olan kare koltuklarda oturan konuklar, samimi bir ambiyans yarattı. Kapalı bir gün batımının ılık ışığı altında toplanan kalabalığı arasından yürüyen modeller, çini desenlerinin yörüngelerini takip ettiler. 

Prada İlkbahar Yaz 2020 Defile Ortamı (Prada)

Öze indirgeme. Karmaşıklığa bir antidot. Saflık, dolaysızlık ve içgüdü. Prada’nın İlkbahar Yaz 2020 koleksiyonunun ilham kaynakları bunlar. Koleksiyon, temelinde, kadınların kıyafetlerin üzerinde olan gücü ve modanın üzerindeki stil konularını ele alıyor. 

Giyinme tavrına, kadınların yeni bir çoğulculuk kazandıran kişiliğine önem gösteren koleksiyonun er parçası bir kadının portesini yansıtıyor. Her giysinin anlamını ve yorumunu değiştirebilen giyen, kıyafeti dönüştürebilme gücüne sahip. Kıyafetler giyildiğinde oluşan düşüncesiz, doğaçlama, çalışılmamış ve tesadüfi izlenim, koleksiyonda yansıtılıyor. 

Prada İlkbahar Yaz 2020 Defilesi (Prada)

Geçtiğimiz yılların nitelikleri tesadüfidir—onlar daha geniş bir kültürden bahseden 1920’ler, 1970 ve 1990’lar gibi belirli dönemleri tanımlayan moda, silüet ve şekillerden ziyade stilistik metaforları yazarlar. Retrospeksiyondan kaçınılarak, terzilik işaretlerini karıştıran koleksiyon, sürekli bir akış durumundadır. Kolay sınıflandırmalardan kaçınılarak aynı anda hepsi ve hiçbiri olan parçalar—çelişir, sarsar ve yeniden yorumluyor. Onları giyen kadınlar bu estetik alıntıları yeniden canlandırırken aynı zamanda yeniden değerlendirmelerini sağlıyor. 

Prada İlkbahar Yaz 2020 Defilesi (Prada)

Arketipsel ve kendine referans niteliğinde olan giysilerin her biri kendi formunun bir ifadesi ve taslağı olarak görülüyor. Tek bir parçanın baştan aşağı çıkarımı, bir insandan diğerine hareketi, diğer giysiler ile yanyana geldiği zaman otomatik olarak algı değiştiriyor. Hamlık, saf hareketler ve tiftik, triko gibi sade kumaşlar, işlemeli deri ve ipekler ile aciliyet ve spontane algılarını uyandıran parçalarda, brokar ve altın ile kontrast bir algı oluşturuyor. 

Klasiklik ve Prada klasikliği: bu iki kavram evrensel tarihin unsurları arasında ve bu spesifik bileşenler hemen Prada olarak tanınabiliyor. İşlemeler, desenler, kumaşlar ve renk kombinleri—temel prensipler, kodlar… Bu bileşenler, stil üzerine moda gibi kapsayıcı bir önceliğin altını çizerek zamansız bir tarz yaratıyor.