PROUST VE FLAUBERT İZİNDE

Moda ve edibiyatın derin aşkı...

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 28 Şubat 2014
PROUST VE FLAUBERT İZİNDE
<#text>Edebiyatın moda dünyası üzerindeki etkisini araştırmaya devam ediyoruz.


<#text>


<#text> ALEXIS MABILLE


<#text> 1978 doğumlu Alexis Mabille, dokuz yıl boyunca Dior'da çalıştıktan sonra 2005 yılında kendi markasını yarattı ve pantolonlarla üniseks üstlerden oluşan “Impasse 13” ismiyle ilk koleksiyonunu imzaladı.


<#text> “Bu elbise Albertine için!”


<#text> Kim için tasarladı?<#text>


<#text> Proust'un Albertine karakteri için büstiyer elbise tasarlayan Alexis Mabille, Fransız romancıdan çok etkilendiğini, onun romantik bakış açısını, yarattığı karakterlerin gerçekliğini çok sevdiğini anlatıyor.


<#text> Edebiyatla nasıl bir ilişkisi var?


<#text> Alexandre Dumas'nın “Üç Silahşörler”i Athos, Porthos ve Aramis'le tanışmak; Victor Hugo, Baudelaire ve Kafka'yla yan yana gelmek istediğini söylüyor: “Camille Claudel'le bir gün, Oscar Wilde'la bir hafta, Dorian Gray'le bir ömür geçirmek ne güzel olurdu!”


<#text> Moda ve edebiyatın geleceği hakkında ne düşünüyor?


<#text> “Edebiyat, kuşaklar arasındaki iletişim bakımından çok önemli. Ayrıca gerçekle kurguyu birbirine bağlıyor. Moda da tıpkı edebiyat gibi bir zaman dilimini anlamaya ve yorumlamaya katkıda bulunuyor.”~ MANOLO BLAHNIK


<#text> Mücevher niteliğindeki, adeta birer sanat eseri sayılan ayakkabılarıyla kadınların gözdesi olan ünlü ayakkabı tasarımcısı Manolo Blahnik, 2011 yılında Amerika'da Yaşam Boyu Başarı Ödülü'ne layık görüldü.


<#text> “Madame Bovary'nin cesaretini her zaman takdir ettim!”


<#text> Kim için tasarladı?


<#text> Ünlü Fransız yazar Flaubert'in Madame Bovary karakteri için koyu kırmızı saten ayakkabılar tasarladı. Blahnik, Bovary'nin “hassas, dengesiz, egoist ve narsist” kişiliğini çok sevdiğini anlatıyor: “Fantezileri ve doyurulmamış arzularıyla aptal bir kadın gibi görünse de, onun sıradanlığa karşı cesur duruşunu her zaman takdir ettim. O, tıpkı Anna Karenina gibi, aşkına tutkuyla sahip çıkıyor.”


<#text> Sevdiği yazarlar kimler?


<#text> “Flaubert, Balzac, Dickens, Dostoyevski, Tolstoy ve Proust vazgeçemediğim yazarlardan. Güncel isimlerden Amerikalı Gore Vidal'ın kitaplarını takip ediyorum.


<#text> Edebiyat, hayatında ne şekilde var oldu?


<#text> “Federico Garcia'nın şiirleri bana her zaman ilham verdi. Çocukken annemin bana ve ablama Garcia'nın ‘Romancero Gitana' şiirinden bölümler okuduğunu hatırlıyorum.”


<#text> Selin MİLOŞYAN Fotoğraflar: Fondation Pierre BERGE – YVES SAINT LAURENT, Pierre BOULAT / COSMOS, Peter LINDBERG, COURTESY OF THE PHILADELPHIA MUSEUM OF ARTS, Michael ROBERTS, Serkan EMİROĞLU, Inez VAN LAMSWEERDE & VINOODHMATADIN, DR/FENDI, Chrıstophe ROUE, Wayne MASER, Karl LAGERFELD, Patrick DEMARCHELIER, Sophia SANCHEZ & Mauro MONGIELLO

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.