PSİKİYATR GÖZÜYLE SOSYAL MEDYA

Sosyal medya, psikiyatristlerin de işini kolaylaştırıyor. Nasıl mı?Sosyal medya bağımlısı olduğumuzu hepimiz kabul ediyoruz değil mi? Hayatımıza birçok alanda yenilik ve kolaylık getiren internet, bilinçsiz ve gereğinden fazla kullanılınca da zararlı olabiliyor. Her türlü haberden an be an haberdar olduğumuz, dünyanın diğer ucundaki kişilerle her yerden iletişim sağladığımız sosyal medya, psikiyatristlerin de işini kolaylaştırıyor. Nasıl mı?

Psikiyatrist Prof.Dr. Nevzat Tarhan, ‘Sosyal medyadaki mesajlarına, kayıtlarına bakarak insanları daha kolay tanır olduk, psikiyatristlerin de bu anlamda işi kolaylaştı. Kişilerin sosyal medya izlerine bakarak hasta seanslarımızı kısa tutabiliyoruz' diyor.

Nevzat Tarhan, bir haberleşme ve sosyalleşme aracı olan sosyal medyanın insanın ruh sağlığına ayna tuttuğunu belirterek sanal dünyada verilen mesajların kişilerin ruh sağlıkları için de birer ipucu olduğunu söylüyor. Ve ekliyor:
“Hastalarımızdan izin alarak, sosyal medyada onlar hakkındaki bilgileri araştırmamız, psikoterapi seansının bir parçası oldu. Sosyal medyadaki mesajlarına, kayıtlarına bakarak insanları daha kolay tanır olduk, psikiyatristlerin işi kolaylaştı. Bir insanın izlerine bakarak sosyal medya seanslarımızı kısalttı diyebiliriz'

Tedavinin bir parçası oluyor
‘Hastadan izin alarak, kendisinin hakkında sosyal medyada neler var, sosyal medya üzerinden neleri konuşuyorsun gibi sorular tedavinin bir parçası oluyor. Çünkü kişinin sosyal uyumu, aile uyumu terapinin bir parçasıdır. Yani sosyal medya da bizim için terapatik bir malzeme oldu. Bu resmi olarak dillendirilmese de hastayı anlamaya çalışan terapistler bu yöntemi de uyguluyor. Hasta tedavisi için uygulaması da gerekiyor zaten... Tabii ki ve en önemlisi mutlaka kişiye sormak ve izin almak şartıyla...”

Hayatlarının büyük bir dilimini orda geçiren insanlar var
“Yaşam dilimi onun için. Onu da terapide araştırmamız lazım. Kullandığı bir kelime belki tedavide bizi sonuca götürecek. O kişiye doğru yaşam rehberliği yaparken ona en doğru şekilde yardımcı olmamız gerekiyor.”