SAINT LAURENT PARIS MODA HAFTASI'NDA OLMAYACAK

Coronavirüs pandemiği bir markayı daha etkiledi!

Milano Moda Haftasında hızla artmaya başlayan Coronavirüs salgınının önümüzdeki moda haftalarını etkileyeceğini kimse tahmin etmiyordu! Neredeyse 6 ay sonra gerçekleşecek defilelerin etkilenmeyeceği düşünülürken, tasarımcıların ve markaların büyüyen krize hazır olmadıklarına şahit olduk. Birçok marka mağazalarını kapatırken ve etkinliklerini iptal ederken Londra Moda Haftası da tamamen dijital bir deneyim ile farklı bir alternatif sunmuştu. Şimdi ise Saint Laurent, yeni bir açıklama ile İlkbahar 2021 defilesini iptal ettiğini duyurdu. Senenin geri kalanında moda haftaları takviminden ayrılacağını duyuran Saint Laurent, resmi bir açıklama ile Paris Moda Haftası'ndan bağımsız olacağını belirtti. “Saint Laurent, yaratıcılığının yönlendirdiği güncel bir perspektifle tasarlanan bir planın ardından kendi takvimini kendi düzenleyecek ve koleksiyonlarını böyle sunacak” diye belirten Fransız marka COVID-19 salgınından sonra farklı bir yöne doğru ilerlerdiklerini belirtti. 

Açıklamalara ek yapan Kreatif Direktör Anthony Vaccarello, alınan kararların güncel durumlar ve radikal değişim dalgaları sebebine dayandığını söyledi. WWD’ye bir röportaj veren Vaccarello, “Bu sezon koleksiyonumu göstermeye hazır olduğum zaman sunmak istiyorum. Daha önce hiç olmadığı kadar markamız kendi ritmini oluşturacak,” diyerek küresel bağlamda insanlarla daha güçlü bağlantılar kurmak istediğini dile getirdi. 

Coronavirüs salgını sonrasında modanın geleneksel takviminden uzaklaşan ilk markalardan biri olan Saint Laurent’in rakiplerine öncü olup olmayacağı henüz belli değil. Diğer markaların bu yöntemi takip etmesi beklenirken, fiziksel olarak defilelerin ne zaman gerçekleşeceği bizim de aklımızı kurcalayan sorular arasında!