SAVAGE X FENTY ŞOVU EMMY ADAYI OLDU

Moda sektörünün yeni hedefi Oscar Ödülleri mi?

Bu hafta açıklanan 2020 Emmy Ödülleri adayları arasında sürpriz bir şekilde bir defile de yer aldı! Rihanna’nın Şubat ayında canlı seyirciler ile Amazon Prime üzerinden yayınlanan 2020 Savage x Fenty defilesi oldukça ses getirmişti. ‘Çeşitlilik veya Reality Programlama için Olağanüstü Koreografi’ kategorisinde ‘So You Think You Can Dance’ yarışması ve Oscar Ödül töreni ile birlikte aday olan Savage x Fenty şovu, moda dünyası için büyük bir adım temsil ediyor. 

Brooklyn’deki Barclays Center’da çekilen Savage x Fenty defilesi, bir defileden çok şovu temsil ediyordu. Halsey, Migos, DJ Khaled ve daha birçok sanatçının yer aldığı defile müzikal ve dans performansları ile doluydu. Bella ve Gigi Hadid, Cara Delevingne, Laverne Cox ve Rihanna’nın yürüdüğü podyum, her açıdan şov unsurlarına sahipti. Defilenin en önemli temalarından biri ise şovun kadın gücünü ve pozitif beden imajını temsil etmesiydi. Farklı bedenlerden ve ırklardan modelleri tercih eden Rihanna, yeni Savage x Fenty koleksiyonunu olabildiğince çeşitlilik gösteren bir kadro ile sundu. 


Emmy tarihinde aday olan ve ödül kazanan tek moda defilesi Victoria’s Secret şovu olmuştu. Geçtiğimiz sene belirsiz bir tarihe kadar iptal olan Victoria’s Secret defilesinin yerini oldukça yenilikçi bir şekilde dolduran Savage x Fenty şovu modanın gerekli olan değişimini temsil ediyor. Kadın bedenini objeleştirmek yerine yücelten ve özgürleştiren Savage x Fenty şovu, moda sektörünün geleneksel defile modelini düşündüğü bu dönemde Emmy Ödülü adaylığı alarak sektörde bir ışık yakmayı başardı. Birçok tasarımcı ve marka COVID-19 sebebiyle dijital şovlara ve canlı yayınlara yönelirken, Savage x Fenty’nin inovatif şovu sektör için önemli bir örnek teşkil ediyor. 

Pandeminin getirdiği zorunluluklar sebebiyle defileler yerine sunumlarını kısa filmler ile yapan markalar arasında Valentino ve Dior da yer aldı. Nick Knight ile çalışan Valentino, Roma’daki defilesinin canlı yayınını paylaşmış ve aynı şekilde Dior ise kendi Couture ilhamlı filmini yaratmıştı. Film ve modayı bir araya getiren bu dijital projeler, sektörün yolunu Oscar Ödüllerine mi taşıyor? Moda filmleri yeni bir şey değil… Ancak daha dijital ve daha inovatif moda ilhamlı filmler, son dönemde daha yaygın hale gelen bir araç. Film sektöründen isimler ile bir araya gelen moda devleri belki de artık film sektöründe de önemli bir yer edinmeye doğru gidiyor. Sektörün değişimine çok daha önceden ayak uyduran Rihanna, bir Emmy ödülü kazanırsa moda sektörünün farklı bir yola ilerlemesine öncü olacak!