SERPENTI: SONSUZ HİKAYELERİN 75 YILI

ulgari Serpenti, 2023’te 75. yıl dönümünü kutluyor. Tarihi boyunca sonsuz metamorfozun simgesi olan Serpenti’nin cazibesi, her kreatif dönüşümde ruhunu korumaya devam ediyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 06 Nisan 2023
SERPENTI: SONSUZ HİKAYELERİN 75 YILI

Zaman, mekan ve yaratıcılığının ötesine uzanan Bulgari Serpenti’nin hikayesi 1940’ların sonunda saat ve mücevher dünyasında başladı ve ilerleyen dönemlerde deri ürünler evreniyle genişledi. İkon, onlarca yıl boyunca her çağın ruhunu başarıyla yakalayıp yorumlayarak nesilden nesle kadın güçlenmesinin sembolü haline geldi.

Serpenti zengin kültürel çağrışımlarla dolu büyüleyici bir simge olarak Bulgari’nin tükenmeyen ilham kaynağı ve kreatif denemeler alanı olan sanat dünyasına da ulaştı. Yılan ile sanatın buluşması, Şubat 2023’te Madrid’deki Thyssen-Bornemisza Ulusal Müzesi’nde başlayan “Serpenti by Refik Anadol” sergisi gibi olağanüstü sinerjilerin doğmasını da sağlıyor. Bu kreatif alışverişi 75. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Bulgari ile bu yüz yılın başka vizyoner sanatçıları arasındaki yeni iş birlikleri takip edecek. 

Serpenti Factory

Serpenti Factory girişimi mirastan zanaatkarlığa, multisensory teknolojilerden ikonun 75. yıl dönümünde geçmişi, bugünü ve geleceği birbirine bağlayan yeni kampanyaya kadar ikonun kimliğinin bir parçası olan farklı alanları kapsıyor. 

Bulgari proje kapsamında ikonun eklektik doğasını göstermek için Serpenti’ye odaklı özel sanat eserleri geliştiren Refik Anadol, Davide Quayola, Daniel Rozin, Sougwen Chung ve Cate M gibi uluslararası çağdaş sanatçılarla iş birliği yapacak. 

Dünyanın farklı yerlerindeki Serpenti Factory girişimleri yıl boyunca yerel sanatçıların eserlerini sunacak. 

Çin’den Amerika Birleşik Devletleri ve çeşitli Avrupa ülkelerine uzanan bu yolculuğun her etabında Serpenti’nin yeni bir metamorfozu sunularak bu ikonun zamansız cazibesi ve sihri gerçek bir sanat biçimine yükseltilecek.

Serpenti by Refik Anadol

“Serpenti by Refik Anadol” sergisi Milano merkezindeki Piazza Duomo’dan Londra’daki ünlü Saatchi Gallery’ye ve Avrupa’nın en ikonik sanat destinasyonlarından bazılarına seyahat ettikten sonra şimdi de Madrid’deki prestijli Thyssen-Bornemisza Ulusal Müzesinde sanatseverlerle buluşuyor. 

Sergi vesilesiyle yıl dönümü için özel olarak tasarlanan türünün tek örneği bir Serpenti High Jewellery kolye ve uyumlu küpeler de ilk kez tanıtılacak. Adını Roma ve İspanyol gökyüzünü çağrıştıran tonlardaki tanzanit ve akuamarin taşlardan alan Serpenti Blue Heaven, metafor olarak iki ülkenin kucaklaşmasını gösteriyor. İki göz kamaştıran yılanın ustalıkla birbirini sarmaladığı kreasyonda Serpenti efsanesi Bulgari’nin vizyoner zanaatkarlığı ve değerli taş uzmanlığıyla yorumlanarak yeni bir mucizevi masal anlatılıyor. 

Madrid’deki Thyssen-Bornemisza Ulusal Müzesinde düzenlenecek sergi 17 Şubat- 16 Nisan 2023 tarihleri ziyaretçilere açık olacak.

Kutlama yılı olan 2023, ilhamın sanata ve mirasın geleceğe dönüştüğü sürekli bir değişim hikayesinde heyecan veren yeni bir sayfa açacak. 


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.