SINIRLARINI ZORLA

SINIRLARINI ZORLA

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 18 Haziran 2014
SINIRLARINI ZORLA


Kadınların karşılaştığı birçok engelin kökeninde korku yatar. Sevilmeme korkusu. Yanlış seçim yapma korkusu. Olumsuz ilgiyi üzerine çekme korkusu.” Bu satırlar, Doğan Kitap'tan çıkan “Sınırlarını Zorla” adlı kitaptan alıntı. Sözler insana hiç yabancı gelmiyor, öyle değil mi? Sanki biri korkularımızı biliyor. O, bir kadın. Yazarı Sheryl Sandberg, Facebook'un iki numaralı yöneticisi.

“Sınırlarını Zorla”yı kimin için yazdınız?


Kadınları düşünerek, onlara ilham vermesi ve yol göstermesi için yazdım. Ancak erkeklerin de, kısaca herkesin okuması gereken bir kitap.

Taslak aşamasında, kitabı ilk kime okuttunuz?


İlk önce eşim okudu. Birinci bölümdeki ilk konuyu gördü. Ve nefret etti. Sadece bilgi verdiğimi söyleyip kişisel hiçbir şey eklemediğim için beni eleştirdi. “Böyle bir kitap yazacaksan okura daha açık olmalısın, bu haliyle işe yaramayacak. Kitapta kendinden bahsetmelisin, kendi tecrübelerini aktarmalısın” dedi. Eşim sayesinde kitap çok daha kişisel ve samimi oldu.~

Lider kadınların çoğalması için ne yapılması gerekiyor?Kadınların önce kendilerine inanıp güvenmeleri gerek. Kitabı bunun için yazdım, “Sınırlarını Zorla”da cevaplar bulacaksınız.

Başarılı kadın olmak “dezavantaj” mı?


Belki şaşıracaksınız ancak başarılı bir kadından, diğer kadınlar da “hoşlanmıyor”. Etrafta başarılı bir kadın bulunmasını herkes kaldıramaz. Kitapta bundan da bahsediyorum.

Bunu hissettiğimiz için, bilerek “güçlü ve başarılı kadın” olmaktan korkuyor muyuz?


Aynen öyle; hem korkuyor, hem de kendi gücümüzü ve yapabileceklerimizi bir nevi küçümsüyoruz; farkında değilmişiz gibi yapıyoruz manasında söylüyorum bunu. Düşünce tarzımızı değiştirirsek bu durum da, başka pek çok şey de değişir.

Ofiste ne giyersiniz?


Genelde ofiste jean-tişört giyerim.

Şimdilerde en büyük hayaliniz nedir?


Kitabım sayesinde mümkün olduğu kadar çok kadına ulaşabilmek, onlara ilham vermek. “Sınırlarını Zorla” bu hayalimin önemli bir parçası.

SUZAN YURDACAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.