STELLA MCCARTNEY DİJİTAL BİR MÜZİK FESTİVALİ DÜZENLİYOR

Müzik festivalinde kadınlara yönelik şiddeti sonlandırmak için bağış toplanacak…

Müzik sektöründeki arkadaşlarını bir araya getiren Stella McCartney, StellaFest adında bir dijital müzik festivali düzenliyor. Kadınlara yönelik şiddeti sonlandırmak için yardım toplayacak olan bu festival, Perşembe gününden Pazar gününe kadar devam edecek. ‘National Network to End Domestic Violence’ vakfı ile işbirliği yapan McCartney, festival boyunca bir açık artırma fonu sürdürecek. 

“Toplumumuzdaki sanatçılar, teknoloji ve sosyal medya kullanarak küresel bir festival yaratmak için bir araya geldiler. Bu sene babamı ve diğer muhteşem performans sanatçılarını Glastonbury’de görmemek beni çok üzdü, bu nedenle kadınlara yönelik şiddeti sonlandırmak için ve sesimizi duyurmak için bu harika sanatçıları bir araya getirdik, bu sebep daha önce olmadığı kadar acil,” diyen Stella McCartney, COVID-19 sebebiyle iptal olan Glastonbury müzik festivaline değindi. Haziran’da gerçekleşmesi beklenen ve babası Paul McCartney’nin de yer aldığı Glastonbury konserlerinde Kendrick Lamar, Taylor Swift ve Diana Ross gibi isimler de vardı. 

Paul ve Stella McCartney (Getty Images)

Pandemi sebebiyle birçok sanat festivali ve moda haftası dijital mecralara taşınırken, Stella McCartney de bu trendi oldukça önemli bir sebep için devam ettiriyor. StellaFest için Taylor Hawkins, Brian Wilson, Kelis, Zuri Marley ve Mademoiselle Yulia gibi sanatçılar ile bir araya gelen McCartney, dijital konserler ile beraber bir bağış açık artırması düzenleyecek. StellaFest bünyesinde yer alacak açık artırma ödülleri arasında; McCartney’nin stüdyosuna sanal bir ziyaret; imzalı bir McCartney tasarımı; Kelis ile bir yemek dersi; Alicia Keys’in ‘More Myself’ kitabının imzalı kopyası ve Alicia Keys ile 10 dakikalık bir sohbet var. 

‘National Network to End Domestic Violence’ vakfının CEO’su ve Başkanı Deborah J. Vagins, bu festivalinin eşsiz olduğunu belirtirken bu dijital etkinliğin şiddet gören kadınlara büyük bir yardım sağlayacağını söyledi. “Dünyadaki kadınların 3’te 1’inden fazlası cinsel veya fiziksel şiddet görüyorlar ve bu şiddet orantısız bir şekilde azınlıkta olan ırklardaki kadınları etkiliyor. COVID-19’un getirdiği karantina süreçleri bu şiddeti daha çok artırdı. Stella McCartney’nin bu önemli krize dikkat çekmek için yaptığı inovasyon ve destek için minnettarız,” diyen Vagins, pandemi sürecinde kadın şiddetinin artmasına dikkat çekti.