THIERRY MUGLER’IN MODAYA ETKİSİ: YAŞAMI VE TASARIMLARI

Mugler arşivlerini inceliyoruz…

1980’li yılların modasına yön veren Fransız tasarımcı Manfred Thierry Mugler, 23 Ocak’ta 73 yaşında hayatını kaybetti. Kariyeri boyunca sayısız yeni nesil tasarımcıya ve kişiye ilham kaynağı olan Mugler, günümüze kadar birçok trende yön verdi ve dünyanın en etkili tasarımcılarından biri olarak bilindi. 

THIERRY MUGLER’İN HAYATI

‘Geleceğin Adamı’ olarak adlandırılan Thierry Mugler, tüm kadınları ve süper modelleri dünya dışı göz kamaştıran yaratıklara dönüştürdü. Biraz PVC ile fantastik ve erotik kıyafetler tasarlayan Mugler, uzay yarışların olmazsa olmaz ismi haline geldi. 1948’de Strazburg, Fransa’da doğan Mugler, genç yaştan şov dünyasına adım attı. Dokuz yaşındayken baleye başlayan Mugler, 14 yaşındayken National Rhine Opera’ya katıldı. 

Bir süre Strrasbourg School of Decorative Arts ekolünde iç mimarlık okuyan Mugler, 20’li yaşlarında Paris’e taşınarak farklı moda tasarımcıları ile freelance çalışmaya başladı. 1973’te ilk koleksiyonunu tasarlayan ve ‘Café de Paris’ olarak adlandıran Mugler, dönemin geniş omuzlu silüetlerine genç ve çağdaş özellikler ekledi. 1978’de Paris’te ilk butiğini açan Mugler, 80’li yılların çoğunu moda imparatorluğunu geliştirerek geçirdi. Cindy Crawford, Naomi Campbell, George Michael ve RuPaul gibi birçok isim ile yakından çalışan Mugler, 1990’larda Londra’daki Browns’dan New York’taki Saks Fifth’e kadar pek çok yerde en sevilen markalardan biri haline geldi. 

1992’de Fransa’nın Chambre Syndicale de la Haute Couture’unun isteği üzerine ilk haute couture koleksiyonunu tasarlayan Mugler, bilim kurgu unsurlarını zamanın modern kesimlerine ve silüetlerine uyarladı. Geniş omuzlar ve ince bel silüeti ile 1980’lerde ‘Mugler Twist’ terimini doğuran Mugler, 2003’te markasından ayrıldı ancak kostüm tasarlamaya devam etti. 

2019’da emekliliğini bırakarak moda gündemindeki tahtına yeniden oturan Mugler, Met Gala’da Kim Kardashian’ın elbisesini tasarladı. Aynı zamanda Cardi B'nin müzik tarihe geçmesini sağlayan Mugler, ‘En İyi Rap Albümü’ Grammy Ödülünü kazanan Cardi B’ye arşivlerinden tasarımlar ödünç verdi. 

Cardi B 2019 Grammy Ödülleri'nde (Getty Images)

Paris’teki Musée des Arts Décoratifs’te ‘Thierry Mugler: Couturissime’ adlı bir sergiye konu olan Mugler’in en ikonik tasarımlarını aşağıda görebilirsiniz…

KIM KARDASHIAN ‘The Wet Dress,’ 2019

2019 Met Gala için emekliliğinden geri dönen Thierry Mugler, Kim Kardashian’a ıslak görünümlü bir elbise tasarladı. 20 sene sonra markası için bir tasarım yapmaya dönen Mugler, bu elbiseyi 8 ayda tamamladı. 

Kim Kardashian 2019 Met Gala'da (Getty Images)

SONBAHAR/KIŞ 1997

Sonbahar/Kış 1997 defilesi için seyircileri şaşırtan Mugler, adeta canavar görünümlü modeller ile bir şov düzenledi. Kuş, balık ve canavar karışımı yaratıklar podyuma çıkaran Mugler, bu inanılmaz heykelsi tasarımların sergilendiği koleksiyon için ekibiyle altı hafta boyunca günde 24 saat çalıştı. 

SONBAHAR/KIŞ 1995

Orijinal ‘çıplak elbise’ konsepti nereden mi geldi? Mugler olabilir! Claudia Schiffer, Mugler’in Sonbahar/Kış 1995 defilesi için kristaller içerisinde transparan bir elbise ile boy gösterdi ve bu an tahmin edebileceğiniz üzere modanın unutulmaz anları arasına yerleşti. 

SONBAHAR/KIŞ 1995

Cesur ve çoğu zaman sansasyonel ‘statement’ tasarımlar yapmaktan çekinmeyen Mugler, 1995 defilesi için inci işlemeli ve kalça cut-out detaylı bir elbise sergilemişti. 


İLKBAHAR/YAZ 1995 ‘Venus’ Elbisesi

İtalyan Rönesans sanatçısı Boticelli’nin ‘The Birth of Venus’ eserinden ilham alan Mugler, yıllar sonra Cardi B'nin Grammy Ödülleri’nde giyeceği bir tasarım yaratmıştı. Model Simonetta Gianfelici’nin giydiği bu elbise, daha sonra markanın 20. Yıldönümü şovunda da podyumda yer almıştı. 


İLKBAHAR/YAZ 1992 ‘Kırmızı Kovboy Kızı’

1992’de Vahşi Batı ilhamlı bir koleksiyon tasarlayan Mugler, taşlı büstiyerler ve işlemeli kovboy şapkaları ile oldukça görkemli bir şova imza atmıştı. 

İLKBAHAR/YAZ 1992 ‘Motosiklet Korse’

Mugler’in şüphesiz en ikonik tasarımlarından biri İlkbahar/Yaz 1992 koleksiyonu için yarattığı Harley Davidson korsesi. Korse tasarımcısı Mr. Pearl ile bir araya gelen Mugler, belki de en tiyatral tasarımlarından birini yapmış oldu. 


SONBAHAR/KIŞ 1982

Drama, abartı ve ihtişam Thierry Mugler’in imzasıydı. Sonbahar/Kış 1982 defilesi için model Ines de La Fressange’yi seçen Mugler, ünlü modeli podyuma iki poodle ile çıkarmış ve yine modanın unutulmaz karelerine imza atmıştı. 
Etİketler