TIFFANY & CO. TARİHİNİN EN PAHALI MÜCEVHERİNİ TANITTI

Bu kolye paha biçilemez!

Tiffany & Co., mücevher zanaatindeki ustalığını en pahalı şekilde kanıtlıyor. Dubai’de bir etkinlikte marka tarihlerindeki en değerli ve pahalı mücevheri sunan Tiffany & Co., 180 karat pırlantalı ve platinum kadrajlı takısını tanıttı. Ortasında ’The Empire Diamond’ adlı 80 karatlık D rengi bir pırlantanın yer aldığı kolye markanın kurulduğu yer New York’tan ilham aldı. Kolyenin satış fiyatını açıklamayan Tiffany & Co.’nun bu değerli kolyesinin değerinin $20-$30 milyon arası olduğu tahmin ediliyor. 

World's Trade 'The Empire Diamond' Kolyesi (Tiffany & Co.)

128.54 karatlık ‘Tiffany Diamond’ mücevherinin ardından tarihlerinin en pahalı mücevherini tasarlayan Tiffany, ‘The Empire Diamond’ kolyesinin paha biçilemez olduğunu belirtti. Satın alan kişinin markanın sergileri için kolyeyi ödünç vermesini umduğunu söyleyen Tiffany, 1939’da ‘World Fair’ için tasarlanan aquamarin detaylı kolyeden ilham aldı. 200 karat pırtlantadan tasarlanan bu kolye, 1939’da New York’ta sergilenmişti. Amerikan Art Deco stilindeki bu kolye Tiffany’nin en ikonik tasarımlarından biri olarak görülüyor. 2020’de arşivlerinden bu kolyenin orijinal çizimlerini ortaya çıkaran Tiffany, bu kolyenin ortasında yer alan akuamarin taşını kocaman bir elmas ile değiştirmiş oldu. 

‘World Fair’ kolyesini yeniden hayal eden Tiffany & Co. ‘Empire Diamond’ kolyesinde çok daha fazla pırlanta ve elmas kullandı. Tasarım aşamasından itibaren tamamlanması 2 sene süren ‘Empire Diamond’ kolyesi Botswana’daki madenlerde keşfedildi, İsrail’de kesildi ve Tiffany’nin New York’taki atölyesinde tasarlandı. Detaylı ve ince işçiliği ile bir kolyeden yüzüğe dönüştürülebilen ‘Empire Diamon’ kolyesini satın alan kişi lüks mücevher markasından hayat boyu özenli bakım servisi de alabilecek.