TOMMY TON İLE BULUŞTUK

TOMMY TON İLE BULUŞTUKSokak stili fotoğrafçısı ve moda blogger'ı Tommy Ton'la onun elinden çıkan fotoğraflar eşliğinde sosyal medya sayesinde podyuma dönüşen sokak modasının yeni trendlerini konuştuk.

Siz en başarılı sokak stili blogger'larından birisiniz. İnternette ne kadar zaman harcıyorsunuz?
Bir düşüneyim. Belki günde sekiz- 10 saat kadar.

Moda bağımlısı mısınız?
Modadan uzak kalabileceğim süre belki yarım gündür. Çalışmadığım zamanlarda bile içimdeki itici güç beni online bir şeyler okumaya ve görsellerle kendimi beslemeye yönlendiriyor. Büyük bir merakım var. Bence en büyük bağımlılığım Tumblr.

Neden Tumblr?
Değişik tavşan deliklerine girip çıkarak biraz ve sürekli kaybolup duruyorsunuz. Kendinize şöyle diyorsunuz, “Tamam, beş sayfa daha, on sayfa daha” böyle derken bir yandan da devam ediyorsunuz. Bu çok komik, eskiden bir sürü dergi alırdım, şimdi daha az alıyorum çünkü Tumblr'a gidip pek çok referans bulabiliyorum. Bazen Tumblr'de bir şey görüyorum, “Aaa bu bayilere yeni gelen şu sayıdan” diyorum. Tumblr'de her şey çok taze, tabii Instagram'da da.

SOKAK STİLİ, ALIŞVERİŞ ALIŞKANLIKLARINI DEĞİŞTİRDİ
İyi giyinen insanların arasında olmak sizde daha çok alışveriş etme isteği uyandırdı mı?
Kesinlikle. İnsanları izlemeye bayılırım. Birini gördüğünüzde giymek istediğiniz şey hakkında fikrinizi değiştirebilirsiniz. Ne kadar kusursuz göründükleri, vücutlarına neyin yakışacağını bilmeleri sizi etkileyebilir. Bazen mağazada bir şey görürsünüz ve fazla önemsemezsiniz bile. Ama sonra birinin üzerinde gördüğünüzde artık gidip hemen o giysiyi almak zorunda hissedersiniz.

Sokak stili fotoğrafçılığının gücü bu...
Sokak stili hareketi, alışveriş alışkanlıklarını büyük ölçüde değiştirdi. En iyi satış noktası haline geldi. Artık podyumda bir mankeni görmekten daha etkili sokak. Müthiş zevk sahibi birinin, stil katarak giydiğini gördüğünüz zaman giysiler hem daha arzulanır hale gelir, hem de “aslında ben de giyebilirim” hissini yaratacak kadar erişilebilir olduğunda etkilenirsiniz.

Sokak stili fotoğrafçısı olarak sizin için iyi görünmek önemli mi? Pek çok meslektaşınız kendilerinin fotoğrafları çekilsin diye moda şovlarının girişinde takılıyorlar.
Fotoğraflanmak gibi bir derdim hiç olmadı. Kimse fotoğrafımı çekmez, benim de umurumda olmaz. Ama kendinize ait bir marka yaratmak ve imajınızı kendinizin bir parçası haline getirmek yani paketin parçası olmak istiyorsanız, o zaman evet önemli. İlla da “çekici” ifadesini kullanmak istemiyorum. Daha çok giysileri nasıl giymesi, taşıması gerektiğini bilen biri diyebiliriz. Mesela Hanneli Mustaparta veya Garance Doré diyebiliriz. Onlar bir kampanyanın yüzü olabilirler; ama aynı zamanda kampanyanın fotoğraf çekimlerini de yapabilirler. Yani bazı insanlar için önemli bu ama benim için iş daha önemli.