TÜRK DİZİLERİNİN MODAYA ETKİSİ

Geniş kitlelere hemen ulaşan televizyonun gizli silahı moda!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 11 Nisan 2014
TÜRK DİZİLERİNİN MODAYA ETKİSİ


Bir süredir televizyonun günlük hayatımıza etkilerini irdeliyorduk ve bu yazı dizisinin sonuna geldik. Finali, özellikle dizilerin modaya etkisini ele araka yapıyoruz....


Aşk-ı Memnu dizisi yayınlandığı iki sezon boyunca, hikayesi dışında kıyafetleriyle de adından söz ettirdi. Vitrinleri Bihter botları süslerken; dizi oyuncularının elbiseleri satışa çıkarıldı. Dizide Arzu Kaprol ve Özgür Masur'un Beren Saat'i giydirmesi, Bee Goddess imzalı takılar, Sertaç Delibaş tasarımı ayakkabılar ve birbirinden şık giysiler, moda ve televizyonun sıcak flörtünü açığa çıkardı. Beren Saat, “Fatmagül'ün Suçu Ne?” dizisinde giydiği elbiseler ve terlikleriyle de, moda trendlerini etkilemeyi sürdürdü. Yine Beren Saat'in İntikam dizisinde Özgür Masur, Dilek Hanif, Zeynep Tosun ve Aslı Filinta imzalı elbiseler seçmesi, dizi sektörünün modayla yakın temasını gözler önüne seriyor.


Beren Saat, İntikam dizisinin beşinci bölümünde giydiği mentol yeşili, derin göğüs dekolteli Özgür Masur imzalı elbiseyle göz kamaştırdı. “Hürrem” karakterine hayat veren Meryem Uzerli'nin gösterişli elbise ve takıları da kadınlara ilham verdi. Karadayı dizisinde “Hakime Feride” rolündeki Bergüzar Korel, şık tayyörleri ve saç taraklarıyla konuşuluyor.~

 “TÜRKAN ŞORAY'IN ‘METRES'TEKİ STYLING'İ HARİKAYDI”Deniz Marşan, stil danışmanlığını yürüttüğü MedCezir dizisinin modayla ilişkisini anlatırken; giyim tarzlarını dizi karakterlerine göre oluşturduğunu söylüyor.


“Televizyon günümüzde kitlelere ulaşmanın en kolay yolu. Dolayısıyla dizilerde kullanılan tüm parçalar, bu yolla hemen izleyiciye ulaşıyor. Moda bu şekilde de takip ediliyor. Biz dizi oyuncularını giydirirken; öncelikle o kişilerin oynadıkları karakterden yola çıkarak bir tarz oluşturuyor ve bunun için modayı araç olarak kullanıyoruz. Yani sırf moda diye kullandığımız bir ürün yok. Öyle ki, farklı tarzlarda pek çok ürün bizim dizilerde görülebilir.


Şu anda MedCezir dizisinin styling'ini yaptık. Burada bence (Serenay Sarıkaya'nın canlandırdığı) Mira karakterinin asi tarzı, çok sevildi. Ayrıca yaz-kış giydiği botları, kulağına taktığı değişik aksesuarlar ve el aksesuarları da çok beğeniliyor. Aynı şekilde (Hazar Ergüçlü'nün canlandırdığı) Eylül karakterinin vücuda oturan değişik kesimli elbiseleri, insanların hoşuna gidiyor. MedCezir'de oyuncuları oynadıkları karaktere göre giydirdik. Örneğin Mira'nın giydikleri onun çok zengin bir ailenin kızı olması ve asi ruhuyla yakından ilintili. Eylül'ün kıyafetlerini, onun seksi görünme arzusunun dışavurumu olarak yorumlayabiliriz. Eskilerden Türkan Şoray ve Filiz Akın'ın tarzlarını her zaman çok beğendim. Özellikle Türkan Şoray'ın ‘Metres' filmindeki styling'i harikaydı.”

Selin MİLOŞYAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.