VAZGEÇİLMEZ PARÇA

VAZGEÇİLMEZ PARÇA

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 14 Şubat 2014
VAZGEÇİLMEZ PARÇA<#text>  


<#text> Röportaj: Gülşah Öztürk

<#text>Kadın ya da erkek; herkesin dolabında en az bir tane bulunan beyaz gömleklere, klasik duruşlarını bozmadan farklı bir yorum getiren genç tasarımcı Pelin Dumlu'yu yakından tanıyoruz.


<#text>


<#text> ELLE: Biraz kendinizden bahseder misiniz?


<#text> Pelin Dumlu:<#text> Bahçeşehir Üniversitesi İç mimarlık eğitimimin ardından Milano'ya gidip Domus Academy'de ürün tasarımı yüksek lisansımı tamamladım ve orada bir süre kalıp bu alanda staj yaptım. İstanbul'a döndüğümde de farklı firmalarda iç mimarlık ofislerinde mobilya tasarımcısı olarak çalıştım ve yine aynı dönemlerde Esmod'da moda tasarımı üzerine eğitim almaya başladım.


<#text>


<#text> ELLE: Peki beyaz gömlek tasarlamaya nasıl karar verdiniz?
Pelin Dumlu:
<#text>Aldığım eğitimlerin de etkisiyle moda ve ürün tasarımı kombinasyonunu gerçekleştirme arzum doğrultusunda tarzımı en iyi ifade edebileceğimi düşündüğüm; sade, modern ve aynı zamanda güçlü detayların hakim olduğu parça olan beyaz gömleği seçtim.


<#text>


<#text> ELLE:<#text> Üretmeyi onun kadar sevdiğiniz diğer ürünler neler?
Pelin Dumlu:
<#text>Beyaz gömlek tasarımlarımı kadar mobilya ve aydınlatma tasarımından da büyük haz duyuyor ve hayata geçirmekten çok keyif alıyorum.~<#text>


<#text> ELLE:<#text> 2014 İlkbahar-yaz koleksiyonunuzda neler var?
Pelin Dumlu:
<#text> White Posture markası olarak modern ve güçlü ifademizi net geometrik formlar eşliğinde 2014 ilkbahar-yaz koleksiyonunda da devam ettiriyoruz. İlhamımı ünlü ressam ve tasarımcı Kazimir Malevich'in öncüsü olduğu Suprematizm akımından alıyorum.


<#text> Beni çok heyecanlandıran ressamdan kısaca bahsetmek gerekirse önceleri cubo-futurist yaklaşımının ardından non-figüratif soyutlamaya yönelen ressam, insanın doğadan üstünlüğünü geometrik biçimlerle sergilemekte ve doğada örneği bulunmayan kareyi, suprematist düşüncenin temel öğesi olarak nitelenmektedir. Tüm suprematist formlar da zaten kareden türemekte.


<#text> İşte bu döneme ilişkin süreç ve formlar "Black Quadrangle" isimli koleksiyonumdaki tüm modellerde, markamla özdeşleşen yaka, manşet ve dikiş detayları şeklinde kendini gösteriyor. 15 parçadan oluşan koleksiyonda poplin kumaşa, transparan detaylar eşlik ediyor, farklı incelikteki beyazlar arası keskin geçişler, hareketli form ve kesimler öne çıkıyor.


<#text>


<#text> ELLE: Renk olarak beyaz; peki doku olarak daha çok pamuk ve koton mu tercih ediyorsunuz?
Pelin Dumlu:
<#text> Koleksiyonlarımda %100 pamuk poplin ve vual kullanıyorum. Onun dışında ipek ve keten kumaş tercih ediyorum.


<#text>
ELLE: Son zamanlarda beyaz gömleklerin couture parçalarla tamamlandığını görüyoruz. Siz onları en çok nelerle yakıştırıyorsunuz?
Pelin Dumlu:
<#text>Beyaz gömleklerin skinny jean ve stiletto ile olan kombinasyonunu daha elegan buluyorum. Rahat şıklık için ise sweatshirt, denim pantolon ve sneaker kombinasyonunu tercih ediyorum.~


<#text>


<#text> ELLE: Sizin dolabınızın olmazsa olmazları neler?
Pelin Dumlu:
<#text>Tabii ki benim de kuratırıcı parçam olan beyaz gömlek ve ona eşlik edebilecek boyfriend ceket, skinny jean, loaferlarım, farklı model ve renklerdeki botlarım.


<#text>


<#text> ELLE: Yaz sezonundaki favorileriniz neler?
Pelin Dumlu:
<#text>Geometrik desen ve degrade geçişleriyle Fendi koleksiyon parçaları, geode desenleriyle Philip Lim, canlı renkleri ve sıradışı silüetleriyle Pierre Hardy ayakkabılar favorilerim. (yukarıdaki fotoğraflarda) Sezona genel olarak baktığımda lazer kesim üstler, deri parçalar, kırmalı mini etekler ve canlı renklerde futurist stilettoların birbiriyle olan uyumunu da çok seviyorum.


<#text>


<#text> ELLE: Markanızı nerelerden takip edebilir ve gömleklerinize nasıl ulaşabiliriz?
Pelin Dumlu:
<#text>White Posture facebook ve instagram hesaplarından ve www.whiteposture.com sitesinden takip edebilir, 2014 ilkbahar-yaz koleksiyon parçalarına şimdilik Beymen Blender/İstinye Park mağazasından ulaşılabilir.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.