VEGAN MODANIN KAZANANLARI BELLİ OLDU

PETA Fransa, Vegan markaları ödüllendirdi…

Geçtiğimiz günlerde PETA Fransa, 3. PETA Vegan Moda Ödülü kazananlarını açıkladı. En önemli lüks moda ödülleri Versace, Burberry, Maison Margiela, Diane von Furstenberg ve Jean Paul Gaultier’e verilirken, ‘High-Street’ markalardan Lacoste, Comptoir des Cotonniers, Princesse Tam Tam ve Promod ödül sahibi oldular. 

“Vegan yaşam tarzı popülerleşiyor ve tüketiciler ekolojik ilkelerine ve hayvan haklarına uyan ürünler tercih etmeye başladı. Bugün tasarımcılar, etik malzemeler kullanıyor ve artık hayvan zulmü ile üretilen tasarımların günü sayılı,” diyen PETA Franca İletişim Sorumlusu Mathilde Dorbessan, Vegan Moda Ödüllerinin önemini vurguladı. 

Etkinkiğin bir diğer önemli ödülü İnovasyon Ödülü oldu. Geri dönüştürülen plastik şişelerden yapay kürk üreten Ecopel, İnovasyon Ödülünü alırken, Galaries Lafayette’nin ayakkabı koleksiyonu Studio Céleste, ‘En İyi Vegan Ayakkabı Koleksiyonu’ ödülünü aldı. Kaşmir, ipek, tüy ve tiftik içeren ürünleri platformundan kaldıran Asos, ‘En İlerici Marka’ ünvanını aldı. Vegan çanta kategorisinde Ashoka Paris ödüllendirilirken, ‘En İyi Yünsüz Palto’ ödülünü Magnethik, ‘En İyi Zulümsüz Üretilen Parka’ ödülünü Napapijri ve ‘Vegan Saat’ ödülünü Votch aldı. 

Markaların yanı sıra Helsinki Moda Haftası, ‘En İlerici Moda Etkinliği’ ödülünü aldı. 2019’dan itibaren deri içeren koleksiyonları kabul etmeyecek olan Helsinki Moda Haftası, dünyanın geri kalan Moda Haftalarına örnek olarak gösterildi.